[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]W kulturze, w której bycie zajętym jest normą, a szybkie tempo życia wyznacznikiem sukcesu, szczególnie trudno jest utrzymać zdrową przestrzeń i balans w naszej codzienności. Wszystko ma jednak dwie strony medalu i jakąś alternatywę, która pozwala nam to zmienić. Warto zastanowić się nad tym, że kiedy mówimy „tak” wszystkim i wszystkiemu, akceptując życiową gonitwę zdarzeń, mówimy „nie” sobie, zapominając o własnych potrzebach, uczuciach, pragnieniach.

 

Dlaczego się zgadzamy, chociaż mamy inne zdanie…

Chcemy uszczęśliwiać ludzi i robimy to, mówiąc TAK, nawet jeśli oznacza to poświęcenie czegoś, co jest dla nas ważne. Odczuwamy wtedy jednocześnie poczucie winy, a nawet często angażujemy się w działania i relacje, które powodują, że czujemy się wyczerpani. Być może mówimy TAK, ponieważ czujemy, że istnieje pewien poziom oczekiwań lub zobowiązań, którym powinniśmy sprostać.

Głęboko w nas ukryty jest powszechny strach. Pozostajemy w toksycznych związkach, ponieważ boimy się być samemu. Mówimy TAK, ponieważ boimy się nie skorzystać z okazji. Boimy się często odrzucenia przez społeczeństwo, dlatego robimy coś, czego oczekują od nas inni. Ten strach oczywiście jest iluzją.

 

5 zasad asertywności

Określ swoje podstawowe wartości – Jakie są te wartości, które pasują do twojego rdzenia i pomagają ci czuć się związanym z twoim celem? Czemu tak naprawdę chcesz zrobić miejsce w swoim życiu?

Zastanów się, jakie są te wartości – spędzenie czasu z rodziną, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, obecność lub służba. Jeśli najważniejsze jest dla Ciebie właśnie życie rodzinne, a jednak godzisz się i akceptujesz każdą możliwość pracy, która Ci się sprzyja, to prawdopodobnie nie jesteś w stanie zrównoważyć swojego życia. Zanim powiesz TAK każdemu nowemu zobowiązaniu, poświęć czas na ocenę, czy jest on zgodny z twoimi podstawowymi wartościami.

Stwórz dla siebie przestrzeń – Unikaj robienia planów, którym nie jesteś w stanie sprostać. Na przykład, jeśli masz już plany na spędzenie czasu z rodzicami w sobotę, nie próbuj odwiedzać przyjaciela tego samego dnia. Zaplanuj chociaż jeden wolny weekend w miesiącu, aby nic nie robić. Pozostaw ten czas otwarty na propozycje. Być może wykorzystasz te dni, aby nadrobić zaległości w spaniu lub pracy w ogrodzie, a może wyruszysz na spontaniczną popołudniową wędrówkę z przyjacielem. Kiedy znajdujemy w swoim życiu czas na przestrzeń, pozwalamy życiu płynąć naturalnie.

Słuchaj swojego ciała – Jeśli dojdziemy się do punktu wyczerpania, nieuniknione jest, że nasze ciało zacznie się buntować. Bóle głowy, bóle mięśni, problemy trawienne, wysypki – to wszystkie sposoby, w jakie ciało komunikuje się z nami, gdy przyjmujemy zbyt wiele na swoje barki. Ciało nie kłamie. Poświęć czas na dostrojenie się do tego, co podpowiada Ci Twoje ciało. Często oznacza to więcej odpoczynku i czasu dla siebie.

Podążaj za intuicją – Każdy z nas ma zdolność dostrajania się do intuicji, którą czujemy, gdy coś jest nie tak. Bardzo często, gdy coś planujemy, podświadomie czujemy, czy jest to właściwy wybór czy nie. Zwróć uwagę, co mówi Ci Twoje serce. Jakie wtedy Twoje myśli i emocje, których doświadczasz? Intuicja jest jak drogowskaz na ścieżce Twojej wędrówki. Naucz się z niego korzystać.

Zaakceptuj fakt, że inni będą rozczarowani – Tak jak nie ponosimy odpowiedzialności za szczęście ludzi, nie ponosimy odpowiedzialności za ich rozczarowanie, gdy ćwiczymy sztukę odmawiania. Zaakceptuj fakt, że kiedy wyznaczysz granice czasu i energii, ktoś będzie rozczarowany. To tylko kompromis, przed którym stoimy. Bądź asertywny i szczery. Jeśli ludzie nie rozumieją, kiedy uczciwie dzielisz się prawdą i komunikujesz własne potrzeby, świadczy to tylko o ich własnym aktualnym miejscu życiowym, w którym obecnie się znajdują.[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz