BLOG Lidii Iwanowskiej

Co ma wspólnego zła dieta ze zstresem Lidia Iwanowska Life Coach 1024x815 - Co ma wspólnego zła dieta ze stresem?
Czy wiesz, co mają wspólnego zła dieta i stres?

Myśląc o zdrowym trybie życia, najczęściej przychodzą nam do głowy skojarzenia związane z aktywnością fizyczną, pełnowartościowymi posiłkami oraz odpowiednią ilością snu. Zapominamy jednak, jak wielki wpływ na naszą codzienność mają emocje, które odczuwamy każdego dnia.

Przed Tobą długa lista zadań. Zabierasz się do pierwszego podpunktu, chcesz wykonać pracę, a następnie przejść do kolejnego zadania. Zamiast działać, przychodzi Ci nagle do głowy myśl… A może bym coś zjadł/a? Znajome, prawda? Nawet bardzo! Wszystko dlatego, że w gruncie rzeczy wielu z nas reaguje podobnie, stając w obliczu obowiązków i poczucia presji.

W obliczu nieprzyjemnych emocji i wszelkich życiowych trudności uciekamy się do tego, co przyjemne, a jest to najczęściej… Jedzenie. I nie byłoby nic w tym złego, gdyby to zdarzyło się jeden lub dwa razy w miesiącu. Problem zaczyna się wtedy, gdy za każdym razem, stojąc w obliczu obowiązków, sięgamy po słodycze lub przekąski, które, tak samo jak narkotyk, mogą uzależniać.

 

Zajadając stres

Spróbuj się zastanowić, czy kiedykolwiek zaobserwowałeś u siebie tendencję do sięgania po przekąski w trudnych chwilach, gdy musiałeś/aś zmierzyć się z obowiązkami, presją czasu lub uczuciem stresu?

Bardzo wielu z nas – zupełnie nieświadomie – stosuje strategię zajadania negatywnych emocji. Przyczyna tkwi najczęściej w beztroskich latach dzieciństwa, kiedy słyszeliśmy komunikaty z ust dorosłych „Nie płacz!” albo „Przestań się złościć!”  i w ten sposób nauczyliśmy się ignorować oraz tłumić wszelkie negatywne emocje. Niestety, to są uczucia, których nie da się wyciszyć, a nieumiejętność radzenia sobie z nimi najczęściej odzywa się w życiu dorosłym.

 

Skutki złego odżywiania

Uzależniając swoje nawyki żywieniowe od samopoczucia, bardzo łatwo można odczuć na własnej skórze poważne konsekwencje, jakimi są: otyłość, depresja, problemy ze snem, a nawet uzależnienie.

W popularnie produkowanej żywności jest wiele składników, które mogą nas uzależnić. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak wielu produktach i w jak dużych ilościach stosuje się cukier, będący cichym zabójcą człowieka. Cukier dodawany jest do płatków śniadaniowych, pieczywa, jogurtów, sosów, ketchupów i wielu innych produktów.

Drugim składnikiem po cukrze, który jest dla naszego organizmu równie uzależniający, jest kazeina, która powszechnie występuje w żółtym serze i mleku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na składy produktów, które kupujemy i spożywamy, a swoją dietę opierali na nieprzetworzonej i pełnowartościowej żywności.

 

Teraz, kiedy jesteś już świadomy/a konsekwencji, jakie niesie ze sobą zajadanie negatywnych emocji, możesz obserwować oraz kontrolować tendencję do sięgania po przekąski w kryzysowych sytuacjach, dzięki czemu unikniesz poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Posty powiązane

Zostaw komentarz