Wewnętrzny niepokój, poczucie roztrzęsienia czy lęku może prowadzić do poważnych zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu.
czym objawia się poczucie niepokoju?
W sytuacjach stresowych najczęściej towarzyszy nam poczucie lęku, który objawia się nadmiernym poceniem, rozedrganiem ciała czy suchością w ustach. Niepokój to stan, który potrafi obezwładniać, a jego paraliżująca aura sprawia, że nie jesteśmy w stanie trzeźwo myśleć. Powoduje problemy ze skupieniem i jasnym formułowaniem komunikatów. Skąd właściwie bierze się i jak radzić sobie z poczuciem niepokoju?
Poczucie niepokoju – skad się bierze?
Stan lękowy pojawia się głównie w sytuacjach, które są dla nas wymagające. To może być ważny egzamin, rozmowa o pracę czy też randka. Poczucie niepokoju może zasygnalizować się również w losowej sytuacji, prowadząc do ataku paniki. W dzisiejszej dobie przebodźcowania nasz umysł musi poradzić sobie z bardzo dużym natłokiem informacji, co może owocować niepotrzebnym stresem i obniżonym samopoczuciem. Aby tego uniknąć, niezwykle ważna jest higiena psychiczna, która obejmuje ograniczenie napływu informacji do mniejszej skali. W tym jednym życiu tu, na Ziemi, wykorzystuj swój czas do każdej sekundy. Czasami warto odstawić telefon i po prostu skupić się na rozmowie z osobą, która jest nam bliska.
Jak radzić sobie z poczuciem niepokoju? 5 sposobów
Aby pomóc Wam pokonać pojawiające się w najmniej oczekiwanych sytuacjach poczucie lęku, przygotowałam dla Ciebie 5 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak radzić sobie z niepokojem. Są to wskazówki, które pomogą Ci złagodzić poczucie lęku. W przypadku poważniejszych ataków lękowych skorzystaj z pomocy konkretnego specjalisty.
  • Oddychaj

Usiądź w spokojnym miejscu. Zaczerpnij kilka głębszych oddechów niż zwykle – oddychaj brzuchem, a nie klatką piersiową. Skoncentruj się na tym, jak powietrze wdychane i wydychane powietrze przepływa przez Twoje nozdrza. Nic więcej. To uspokoi Twój umysł i ciało.

  • Poszerz horyzont

Rozprosz chmury niepewności i niejasnych lęków, badając to, o co się martwisz. Możesz to osiągnąć, po prostu rozmawiając z ludźmi, którzy zrobili to, co zamierzasz zrobić lub chcesz zrobić – lub czytając to, co napisali – możesz zbudować bardziej realistyczny plan z pozytywnymi i negatywnymi stronami tego, jak prawdopodobnie potoczą się sprawy.

  • Zrób szybki trening
Szybki, 15-30 minutowy trening uwolni wewnętrzne napięcie i zrelaksuje Cię. To może być jogging, joga czy jazda na rowerze. Wybór zależy od Ciebie. Znajdź ćwiczenie, które Ci odpowiada i pozwala czerpać korzyści, przeciwdziałając lękowi.
  • Skoncentruj się na czymś innym

Czasami lepszym rozwiązaniem jest po prostu skierować swoją uwagę na coś innego, zamiast myśleć o tym, co powoduje twój obecny niepokój. Zwłaszcza jeśli nie masz kontroli nad sytuacją, która powoduje niepokój, jak na przykład zbliżająca się wizyta u lekarza lub dentysty. Skup więc swoją uwagę na chwilę w innym miejscu i naładuj się pozytywną energią.  Spędź relaksujący wieczór z przyjaciółmi. Zrób coś, co odwróci twoją uwagę od sytuacji, która powoduje niepokój.

  • Kwestionuj swoje zmartwienia

Ile razy, spoglądając na przeszłość, niepotrzebnie się martwiłeś? Czy miało to jakikolwiek wpływ na sytuację obecną? No właśnie… Martwienie nic nie zmienia, a tylko pogrąża Cię w emocjonalnym dole. Dlatego kiedykolwiek poczujesz lęk, zadaj sobie pytanie, czy jest on podstawny czy może irracjonalny, a Ty nieświadomie budujesz go w siłę.


Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat budowania pozytywnej rzeczywistości, w której żyjesz? A może potrzebujesz zwiększyć swoją odporność, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, poprzez specjalnie dedykowaną suplementację, popartą osiągnięciami nauki z zakresu neuroendokrynologii?

Skorzystaj z pomocy specjalisty. Life coach wskaże Ci narzędzia, dzięki którym nauczysz się kreować rzeczywistość, która będzie sprzyjać Twojemu rozwojowi, pełnej akceptacji oraz życiu w zgodzie z samym sobą. Pamiętaj, że tym, co stanowi fundament Twojego sukcesu jest umiejętność przekuwania myśli oraz własnych pragnień w świat, w którym żyjesz na co dzień. Więcej o mojej ofercie, znajdziesz tutaj.

Posty powiązane

Zostaw komentarz