Wpływ medytacji na poziom Twojej empatii

Czy medytacja może wpływać na interakcje międzyludzkie? Jeśli tak, w jaki sposób?

Medytacja a współczucie

Nawiązując do badania przeprowadzonego przez Condon et al. w 2013 roku, udowodniono, że codzienna medytacja wpływa na wzrost empatii wśród praktykujących ją osób.

Uczestnicy badania przeszli ośmiotygodniowy kurs medytacji i jak wykazują badania, byli bardziej skłonni do współczucia wobec innych istot ludzkich w porównaniu z uczestnikami, którzy nie brali udziału w zajęciach medytacyjnych.

Po ośmiu tygodniach praktyki medytacyjnej, uczestnicy zostali poproszeni o przybycie do laboratorium w celu wykonania testu zdolności poznawczych. Bez wiedzy uczestników, prawdziwym powodem, dla którego zostali zaproszeni do laboratorium, było przetestowanie poziomu współczucia w odpowiedzi na cierpienie nieznajomego. Kiedy dotarli do poczekalni, uczestnik stał naprzeciwko dwóch innych osób (aktorów) i trzech krzeseł, z których jedno było wolne, a dwa były używane przez dwóch aktorów. Po tym, jak uczestnik czekał w pozycji siedzącej przez około minutę, pojawił się trzeci aktor o kulach, krzywiąc się z bólu, a następnie, widząc zajęte trzy krzesła, oparł się plecami o ścianę. Badacze chcieli sprawdzić, czy prawdziwy uczestnik zareagował ze współczuciem, oferując swoje miejsce „cierpiącemu” o kulach w ciągu następnych dwóch minut, czy też nie, tj. Zaoferował odpowiednio pomocną odpowiedź lub brak pomocy. Należy zauważyć, że w tym czasie pozostali dwaj aktorzy w eksperymencie, dwoje ludzi siedzących na dwóch z trzech krzeseł w poczekalni, całkowicie zignorowali cierpienie kobiety o kulach.

Wyniki? Okazało się, że „medytujący” ofiarowują swoje miejsce „cierpiącemu” pięć razy częściej niż „osoby niemedytujące”!

Wpływ medytacji na Twoje życie

Jest oczywiste, że nawykowe stosowanie medytacji zwiększa nasze współczujące uczucia i zachowania w stosunku do innych osób. To, co może stanąć na drodze naszego współczucia, to to, co dzieje się w naszej głowie i sercu.

Medytacja to potężny sposób trenowania siebie, aby stać się spokojniejszym, bardziej klarownym i skoncentrowanym, mniej osądzającym siebie oraz bardziej współczującym. Jeśli często czujesz się przytłoczony, niespokojny lub zaabsorbowany, spróbuj raz dziennie przeznaczyć chociaż 5 minut na medytację, a zaufaj mi, że już po pierwszym razie poczujesz zdecydowaną ulgę. Myśli staną się bardziej jasne i przejrzyste, świat zwolni, a Ty w końcu będziesz mógł wziąć głęboki oddech, na spokojnie analizując to, co dzieje się wokół Ciebie i w Twoim życiu.

Posty powiązane

Zostaw komentarz