BLOG Lidii Iwanowskiej

Mindfulness Praktyka Uważności Life Coaching 1024x815 - Mindfulness - Praktyka Uważności
Czym jest mindfulness? Dlaczego praktyka uważności w ostatnich latach stała się taka ważna?

Mindfulness kojarzy nam się z jogą, medytacją, buddyzmem. Definicja tego słowa ociera się również o „myślenie o niczym” czy po prostu skupianiem uwagi na jednej czynności.

 

Czym jest mindfulness?

Najprostszymi słowami mindfulness to uważność chwili. Jest to sztuka świadomego życia, której praktyka dotyka naszej codzienności, a korzenie tego nurtu sięgają lat 70, kiedy to Jon Kabat-Zinn opracował treningi MBSR (z ang. „Mindfulness Based Stress Reduction”), a inspirację do tej techniki znalazł on w buddyjskich praktykach medytacji. Celem tej techniki była redukcja odczuwania napięcia i stresu.

Mindfulness to świadome przeżywanie i kreowanie własnego życia, skupiając się na chwili teraźniejszej – na tym, na co mamy wpływ i pogodzenie się z tym, czego zmienić nie możemy. To nauka, która trwa całe życie, ucząc nas rozpoznawać własne emocje, akceptować zarówno odczucia pozytywne i negatywne, składające się na nasze aktualne przeżycia. Sztuka uważności polega na szukaniu w sobie stabilizacji, otwartości i elastyczności, aby w jak największym stopniu dostosowywać się do sytuacji obecnej, reagując na wydarzenia, które dzieją się tu i teraz. Mindfulness to wszystkie te drobne, proste, codzienne czynności, których potęga tkwi w rutynie i dyscyplinie. Praktykując mindfulness, dbamy nie tylko od nasze ciało fizyczne, ale też o sferę ciała wewnętrznego subtelnego, harmonizując własne uczucia z otoczeniem w chwili teraźniejszej.

 

Korzyści jakie daje mindfulness

Pozytywy, jakie niesie ze sobą regularne praktykowanie sztuki uważności:

  • umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych,
  • kontrola emocji,
  • zmniejszenie uczucia stresu i napięcia,
  • umiejętność relaksacji niezależnie od panujących warunków,
  • poprawa skupienia uwagi,
  • zwiększenie samoświadomości poprzez kontakt z własnymi emocjami,
  • lepsze rozumienie siebie oraz zwiększenie samooceny,
  • skoncentrowanie się na teraźniejszości pomaga skupić uwagę na potrzeby innych oraz zwiększyć empatię, co z kolei przekłada się na poprawę relacji z bliskimi,
  • korzystny wpływ uważności zarówno na ciało, jak i na duszę poprzez skupienie się na potrzebach własnego organizmu, własnego ja,
  • korzyści zdrowotne – obniża ciśnienie, poprawia jakość snu, może również pozytywnie wpływać na układ odpornościowy; mindfulness zwiększa również umiejętność radzenia sobie z chronicznymi bólami.

Posty powiązane

Zostaw komentarz