[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

5 nawyków, które pomogą Ci zwalczyć stres i niespokojne myśli

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Co powstrzymuje ludzi przed życiem, jakie naprawdę chcieliby wieść?

Jednym bardzo powszechnym i destrukcyjnym powodem tego zjawiska m.in. jest to, że ludzie nie wiedzą, jak przestać nadmiernie myśleć. Zastanawiają się nad każdym małym problemem, nieświadomie czekając, aż stanie się on większy i bardziej przerażający, niż jest w rzeczywistości. Nadmiernie rozmyślają i analizują każde pozytywne zdarzenie w swoim życiu, doszukując się dziur w całym, pozwalając jednocześnie narastać wewnętrznemu napięciu oraz przeistaczać mentalny obraz wrażeń na negatywny,

Dialog z samym sobą oraz zwracanie uwagi na poszczególne zjawiska w naszym życiu są bardzo ważne, ponieważ osadza nas to w teraźniejszości chwili,  ale zagubienie się we własnej gonitwie myśli, nadinterpretacja oraz zamartwianie się mogą spowodować, że nie będziesz uczestnikiem swojego życia, a obserwatorem w takim stopniu, że będziesz w stanie sabotować pozytywne rzeczy, które Cię spotykają.

 

Poznaj 5 nawyków, które pomogą Ci przestać walczyć z nieustającą gonitwą myśli, zacząć żyć chwilą obecną oraz czerpać radość każdego dnia!

 

Spójrz na życie z szerszej perspektywy.

Bardzo łatwo jest wpaść w pułapkę zamartwiania się z każdego błahego powodu. Kiedy więc myślisz o czymś, zadaj sobie pytanie:

Czy to będzie miało znaczenie za 5 lat? Albo nawet za 5 tygodni?

Poszerzenie perspektywy za pomocą tego prostego pytania może szybko pomóc Ci wyrwać się z błędnego koła myśli, pomagając odpuścić dany problem. Dzięki temu możesz skupić swój czas i energię na czymś innym, co naprawdę ma dla mnie znaczenie.

 

Wyznacz krótkie terminy podejmowania decyzji.

Jeśli nie masz limitu czasu, w jakim musisz podjąć decyzję i jakiekolwiek działanie, będziesz w kółko kręcić się wokół swoich myśli, oglądając je ze wszystkich stron w swoim umyśle i jednocześnie prokrastynując, a to na pewno nie jest źródłem satysfakcji.

Naucz się więc lepiej podejmować decyzje i wkraczać do działania, wyznaczając terminy w swoim codziennym życiu. Nieważne, czy sprawa tyczy się  małej czy dużej decyzji.

  • W przypadku małych decyzji, takich jak czy powinieneś iść i zmywać naczynia, odpowiadać na e-mail lub ćwiczyć, zwykle poświęć sobie 30 sekund lub mniej na podjęcie decyzji.
  • W przypadku nieco większych decyzji, które w przeszłości wymagałyby dni lub tygodni do przemyślenia, używaj limitu 30 minut na podjęcie decyzji lub ustaw deadline na koniec dnia roboczego.

W ten sposób uda Ci się sfinalizować wszystko to, co wcześniej odkładałbyś na kolejne jutro.

 

Stań się osobą akcji.

Kiedy wiesz, jak zacząć konsekwentnie podejmować działania każdego dnia, będziesz mniej zwlekać z podjęciem akcji. Wyznaczanie sobie terminów i limitów czasu na podjęcie decyzji lub jakąkolwiek inną czynność to jedna sprawa. Drugą jest podejmowanie małych kroków do przodu i skupianie się tylko na pojedynczym zadaniu.

Spontaniczne podejmowanie działania to świetny sposób na radzenie sobie z gonitwą myśli, ponieważ nie czujesz się przytłoczony i nie chcesz też uciekać w prokrastynację lub leniwą bezczynność. Po prostu czujesz satysfakcję z tego, co robisz!

 

Uświadom sobie, że nie jesteś w stanie wszystkiego kontrolować.

Próba przemyślenia jednej rzeczy 50 razy może być pewnym sposobem i chęcią na kontrolowanie wszystkiego, co Cię otacza. Wszystko tylko po to, aby nie ryzykować popełnieniem błędu, zaliczeniem porażki lub ośmieszeniem się

Ale te rzeczy są częścią życia, w którym naprawdę rozciągasz swoją strefę komfortu. Każdy, kogo możesz podziwiać i który prowadził życie, które Cię inspiruje, nie raz zawiódł i popełnił wiele błędów.

W większości przypadków ludzie ci postrzegali te rzeczy jako cenną informację zwrotną od świata i otaczającej rzeczywistości, z której można się wiele uczyć.  Zapamiętaj, że te rzeczy, które mogą wydawać się czymś negatywnym w życiu, tak naprawdę wiele ich nauczyły i pomogły im w rozwoju.

Dlatego przestań próbować wszystko kontrolować. Zaakceptuj, że jest to po prostu niemożliwe, ponieważ nikt nie jest w stanie z góry przewidzieć wszystkich scenariuszy.

 

Bądź tu i teraz.

Będąc w chwili obecnej w swoim codziennym życiu, a nie myślami w przeszłości lub możliwej przyszłości, możesz wykorzystać swój cenny czas, który zwykle spędzasz na zamartwianiu się nad błahymi elementami codzienności, po prostu na byciu tu i teraz.

Zwolnij.

Poruszaj się wolniej, mów wolniej lub wolniej jeźdź na rowerze. Robiąc to, stajesz się bardziej świadomy tego, jak używasz swojego ciała i tego, co dzieje się wokół ciebie.

Powiedz sobie: teraz jestem…

To proste przypomnienie pomoże Twojemu umysłowi przestać błądzić i zwróci Twoją uwagę z powrotem na to, co dzieje się w danej chwili.

Przerwij i połącz się ponownie.

Jeśli czujesz, że gubisz się w przemyśleniach, przerwij błędne koło myśli, krzycząc w swoim umyśle: STOP!

Następnie połącz się ponownie z chwilą obecną, poświęcając zaledwie 1-2 minuty na pełne skupienie się na tym, co dzieje się wokół Ciebie. Przyjmij to wszystko wszystkimi zmysłami. Usłysz, powąchaj, zobacz i poczuj na własnej skórze.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment