BLOG Lidii Iwanowskiej

Jak być szczęśliwym  12 1024x815 - Social media i mindfulness
Co mają wspólnego social media i mindfulness?

Wokół ciągle słyszymy słowa takie jak dobre samopoczucie i uważność, ale czy w rzeczywistości zwracamy uwagę na to, co oznaczają one dla nas samych, relacji z innymi oraz naszego życia?

Social media i mindfulness

Uważność (z ang. mindfulness) i dobre samopoczucie zasadniczo idą w parze; są procesem i produktem ubocznym życia w chwili obecnej. Ludzie żyjący teraźniejszością są zazwyczaj najszczęśliwsi i najbardziej zrelaksowani. Nie martwią się o przeszłość ani przyszłość. Cieszą się jedyną chwilą, w której żyją, teraźniejszością.

Czy więc media społecznościowe oraz aktualizacje w czasie rzeczywistym umożliwiły nam życie w teraźniejszości, czy po prostu stworzyły jeszcze więcej powodów, które nie pozwalają nam w pełni czerpać satysfakcji i radości z chwili obecnej?

Wpływ social media na naszą uważność

Bardzo łatwo jest dać się wciągnąć w świat online i pomyśleć, że żyjemy chwilą, dzięki naszej zdolności do mikroblogowania w czasie rzeczywistym. Uważamy, że dzieląc się naszymi aktualizacjami i dzieląc się wiadomościami nadawanymi przez innych, rzeczywiście żyjemy teraźniejszością. Jednakże, kiedy już wszystko zostało powiedziane i napisane na Twitterze, a nasz status na Facebooku został zaktualizowany, czy odchodzimy i nadal żyjemy w teraźniejszości, czy też stale odwracamy się od teraźniejszości myślami o naszej aktywności w mediach społecznościowych i innych?

Często odrywamy się od chwili obecnej, którą osobiście dzielimy się z przyjaciółmi i rodziną, aby zamieścić aktualizację w sieci. Następnie siedzimy, potajemnie odwracając uwagę od trwających w czasie rzeczywistym rozmów, ponieważ zastanawiamy się, kto mógł przeczytać, „polubić” lub udostępnić nasz post. Właśnie wtedy okazuje się, że tak naprawdę nie żyjemy w chwili obecnej; żyjemy w nierealnym świecie mediów społecznościowych.

Zawsze możesz coś zmienić

Ile relacji jest dziś zrujnowanych, ponieważ ludzie mają większą obsesję na punkcie swoich profili w mediach społecznościowych niż na dobrej jakości spotkaniach z przyjaciółmi i rodziną? Jeśli często koncentrujesz się na mediach społecznościowych bardziej niż na obecnych doświadczeniach, być może nadszedł czas, aby ograniczyć korzystanie z nich.

Relacje rozpadają się z powodu codziennych nawyków powtarzanych przez pewien czas. Uważaj na to, dokąd prowadzi Twoja aktywność w sieci i Twoje relacje z innymi ludźmi.

Posty powiązane

Zostaw komentarz