[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

W obecnym czasie wiele osób pracuje zdalnie z domu. Wbrew pozorom home office może nie sprzyjać produktywności oraz motywacji. Co zrobić, aby praca z domu była efektywna i przyjemna?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Praca w domu kojarzy się z pracą na własnych zasadach, dlatego bardzo łatwo można stracić swój codzienny rytm i pogubić się w obowiązkach, zacierając granicę między zadaniami firmowymi a prywatnymi. No bo czemu nie wykorzystać okazji, jakie daje praca zdalna, i nie zrobić w tym czasie kilku innych rzeczy, które od dłuższego czasu też mieliśmy zaplanowane? No właśnie, dlaczego nie?

 

Odpowiedź jest prosta.

W domu jest po prostu domowo. Ledwo otwieramy oczy, jemy śniadanie i już siadamy do komputera odbierać służbowe maile, zapominając o prysznicu. W pośpiechu, w roztargnieniu. Jesteśmy nieuważni. Nie weszliśmy w tryb pracy, bo… wciąż jesteśmy w domu, a przed nami jest jeszcze cała lista zadań, pomiędzy którymi ugotujemy obiad, może zerkniemy dłużej w ekran telefonu i z 5 minut zrobi się pół godziny, a na koniec dnia, zamiast spędzić wieczór na odpoczynku i relaksie, będziemy finalizować zadania, aby nazajutrz, gdy tylko ledwo otworzymy oczy, znów usiąść do nieefektywnej pracy. No dobrze, ale jak uniknąć domowej swobody pracując zdalnie?

 

Jak się zorganizować?

Na szczęście jest kilka sprawdzonych i prostych technik, które pozwolą zwiększyć Twoją produktywność i efektywność pracy, a są nimi:

  • Zanim pójdziesz spać, dzień wcześniej utwórz listę zadań, którą będziesz realizować kolejnego dnia. W ten sposób łatwiej będzie Ci rozpocząć pracę, mając przed sobą klarowny spis wszystkich obowiązków, które masz do sfinalizowania. Pozwoli Ci się to nastawić na tryb pracy już dzień wcześniej, a gdy rano wstaniesz, z łatwością będziesz przechodzić z jednego zadania do drugiego.
  • Pomocną techniką jest również grupowanie zadań pod względem ich priorytetu lub podobnej kategorii. Ułatwi Ci to finalizację tych zadań, które mają najwyższy priorytet oraz zajmując się podobną tematyką w danym bloku czasowym pracy, co z kolei wpływa na zwiększenie uważności i skupienia na konkretnym temacie.
  • Wyznacz swój tryb dnia. Ile godzin będziesz pracować i o jakiej porze? Trzymanie się stałego rytmu dnia pozwoli rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego, co jest szczególnie ważne w przypadku pracy zdalnej. Przebywając w jednej i tej samej przestrzeni, niezależnie od charakteru wykonywanych czynności, bardzo łatwo jest wpadać w skrajności. Przez dzielenie przestrzeni można odnieść wrażenie, że cały czas jesteśmy w pracy, mimo że nasze działania nie były efektywne i nie przyniosły nam satysfakcji. Określenie rytmu dnia i stałych godzin pracy pozwala tego uniknąć, gdy po zaplanowanej ośmiogodzinnej pracy, możemy z czystym sumieniem pozwolić sobie na odpoczynek.
  • Wydziel swoją domową przestrzeń pracy i spraw, aby była inspirująca. Nic tak nie zwiększa motywacji i wydajności w pracy, jak schludna i kreatywna przestrzeń. Spraw, aby miejsce Twojej pracy sprzyjało efektywności i określ jego charakter. Czy będzie inspirujący, pełen inspirujących haseł, zieleni roślin i kolorowych karteczek z pogrupowanymi zadaniami czy może utrzymany w ascetycznym tonie, minimalistyczny, sprzyjający skupieniu i wyciszeniu? To Ty decydujesz, w jakim otoczeniu się najlepiej czujesz. Wydzielenie konkretnego miejsca w domu do pracy również pozwala zaznaczyć granicę między czasem pracy a chwilami odpoczynku, co z kolei zwiększy naszą wydajność i efektywność oraz przede wszystkim satysfakcję!

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz