[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Jak wpływ ma na Ciebie technologia i co możesz z tym zrobić?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Nie używamy urządzeń cyfrowych tylko do konsumpcji i przetwarzania informacji. Pozwalamy im kierować naszym życiem. Z samego rana sięgamy po telefon, aby sprawdzić maile, przeczytać wiadomości, odpowiedzieć na smsy. Używamy naszego laptopa do pracy ponad osiem godzin dziennie, a później spędzamy wieczór na portalach społecznościowych z nosem przyklejonym do telefonu.

Całe nasze życie opiera się na technologii cyfrowej. Nie możemy pozwolić sobie na utratę naszych gadżetów, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na fakt, jak w dużym stopniu stały się one częścią naszej codziennej rutyny – pochlonęły nas tak bardzo, że ich brak powoduje dyskomfort! Technologia to coś więcej niż tylko środek komunikacji. To narzędzie do życia, którego potrzebujemy do pracy, wypoczynku oraz rozrywki.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jaką przyjdzie Ci zapłacić cenę za tą całą cyfrową wygodę?

 

Jaki wpływ ma na nas technologia?

1. Sieje spustoszenie w naszym samopoczuciu.
Godziny pracy przed ekranami obciążają nasz wzrok. Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło powoduje brak snu i wyczerpanie organizmu. Nie wspominając już o ucisku, jaki muszą znosić nasze plecy i szyja, kiedy zbyt długo siedzimy w jednej pozycji.

Ciągłe surfowanie po sieci sprawia, że ​​jesteśmy bardziej podatni na złe nastroje i negatywne myślenie. Portale informacyjne zewsząd bombardują nas złymi wiadomościami, które mają bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie.

I chociaż możemy pomyśleć, że oglądanie telewizji lub filmów na YouTube może poprawić nasz nastrój, to pomaga nam tylko tymczasowo uciec od negatywnych uczuć. W chwili, gdy przestajemy oglądać, wracamy do czarnego nastroju, czując się jeszcze bardziej znudzeni, poirytowani i przygnębieni.

2. Rujnuje nasze relacje.
Więcej czasu spędzonego w Internecie to także mniej czasu dla tych, na których najbardziej nam zależy. Zamiast bawić się z naszymi pociechami, rozmawiać z nimi czy zabierać je na lody, naszą uwagę poświęcamy telefonom czy laptopom. W większości przypadków jest to po prostu bezmyślne przeglądanie sieci, czytanie niechcianych wiadomości, surfowanie po Facebooku lub pisanie smsów.

3. Zabija czas.
Może wydawać Ci się, że masz mnóstwo czasu, ale pamiętaj, że nie jest on nieograniczony. Czas tak naprawdę przecieka między palcami, aż pewnego dnia spojrzysz wstecz i zastanowisz się, dokąd to wszystko Cię doprowadziło.

Cały ten cenny czas, który moglibyśmy wykorzystać na tworzenie, obserwowanie piękna świata, uczestniczenie w jego kreacji, trwonimy na bezmyślne przewijanie portalów informacyjnych lub społecznościowych.

4. Przytłacza nadmiarem informacji.

Obfitość informacji jest przekleństwem, a nie błogosławieństwem. Obecna ilość pisanych i towrzonych treści w sieci jest większa, niż kiedykolwiek. Przeładowywanie umysłu informacjami wcale nam nie pomaga. Wręcz przeciwnie, spowalnia nasz postęp. Jesteśmy przytłoczeni i zdezorientowani w morzu treści. Zamiast podążać za jednym zasobem, możemy skończyć z użyciem zbyt wielu i w rezultacie zgubić się wśród ich nadmiaru.

Weźmy na przykład blogowanie. Istnieją setki zasobów, które mogą nas nauczyć, jak blogować. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z jednego, zawsze możemy przejść na inny. Wypróbowanie zbyt wielu strategii naraz może zakończyć się niepowodzeniem.

5. Jesteśmy zbyt leniwi, żeby myśleć.
Informacje są teraz dostępne na wyciągnięcie ręki, po co zastanawiać się, skoro odpowiedź, której potrzebujemy, wymaga tylko jednego kliknięcia? W dodatku nie jest to jedna propozycja – za jednym kliknięciem pojawią się miliony odpowiedzi.

 

Jak zmniejszyć wpływ technologii na nasze życie?
  • Oglądaj mniej telewizji. Zamiast tego oglądaj sensowne filmy lub wygospodaruj dodatkowy czas dla partnera/partnerki, rodziny lub przyjaciół.’
  • Ogranicz lub przestań czytać wiadomości w telefonie.
  • Zacznij robić coś, co Cię interesuje. Jeśli nie masz hobby poza pracą, znajdź je. Nauka języków, gra na instrumencie, gotowanie, spacery. Jest w czym wybierać.
  • Spotykaj się z przyjaciółmi.
  • Ciesz się spacerem na łonie natury.
  • Czytaj książki fizyczne.
  • Praktykuj medytację.
Technologia nie musi kierować Twoim życiem. Nadal możesz używać technologii, nie będąc przez nią pochłoniętym. Kluczem jest to, aby po prostu mieć tego świadomość. To nie będzie łatwe. Ale bądź wytrwały. Dasz radę!

[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Comments (0)

Najlepszy sposlb na osiagniecie sukcesu w zyciu to postepowanie wedlug rad, ktlrych udzielamy innym.

Zostaw komentarz