[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Co ma wspólnego odrzucenie społeczne z praktyką uważności?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Każdy z nas nosi w sobie potrzebę akceptacji. Poczucie zaakceptowania przez grupę pomaga nam zwalczyć stres, uwolnić swój potencjał i być w pełni sobą. Co jednak zrobić, gdy spotyka nas odrzucenie społeczne? Jedyną rzeczą, jaka może pomóc jest praktyka uważności.

 

Praktyka uważności a jej wpływ na nasz mózg

Wyniki badań przeprowadzonych przez Martelli i wsp. (2018) przy użyciu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego sugerują, że ci, którzy praktykują uważność, są bardziej odporni na cierpienie związane z odrzuceniem, a powodem tego jest to, że mózg reaguje zupełnie inaczej w przypadku poczucia odrzucenia, gdy regularnie praktykujemy uważność. Lewa brzuszno-boczna kora przedczołowa jest mniej aktywna  (szybki reminder: jest to region mózgu, który staje się aktywny, gdy mózg musi poradzić sobie i ograniczyć wpływ negatywnych emocji. Badania wykazały również, że codzienna praktyka uważności korelowała również z mniejszą łącznością między lewą brzuszno-boczną korą przedczołową a obustronnym ciałem migdałowatym oraz grzbietową przednią korą zakrętu obręczy, które odgrywają znaczącą rolę w generowaniu problemów społecznych. To tak, jakby uważność powstrzymywała nas od bólu związanego z niepokojem społecznym, dzięki czemu mózg może później podejmować mniej wysiłku, aby poradzić sobie z poczuciem odrzucenia.

 

Praktyka uważności zwalcza negatywne emocje

Praktyka uważności została powiązana z wieloma korzyściami zdrowotnymi, z których wiele wydaje się wynikać z lepszej zdolności regulowania naszych emocji. Kiedy nie jesteśmy uważni – obecni w chwili teraźniejszej, wyostrzając zmysły na to, co dzieje się wokół nas – nasz mózg może dostawać z zewnątrz wiele negatywnych informacji do przetworzenia, ponieważ nie kontrolujemy treści, których mu dostarczamy, a to z czasem może nawet zmienić sposób funkcjonowania naszego umysłu, zakładając nam negatywny filtr na przeżywaną codzienność. Natomiast kiedy regularnie ćwiczymy uważność, spędzamy mniej czasu na negatywnym myśleniu, poświęcając więcej swojej uwagi na byciu obecnym i spokojnym, dzięki czemu z minuty na minutę stajemy się bardziej zdolni do zarządzania i radzenia sobie własnymi emocjami.

 

Podsumowując

Przede wszystkim otaczaj się dobrymi i pozytywnymi ludźmi; jest to niezbędne dla Twojej odporności psychicznej, zdrowia psychicznego i fizycznego oraz dobrego samopoczucia i długowieczności. Po drugie, regularnie praktykuj uważność, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami odrzucenia lub w ogóle przed „odrzuceniem” przez innych. Wyobraź sobie, o ile łatwiejsza będzie Twoja randkowa podróż, przyjaźnie i romantyczne relacje, gdy będziesz traktować rzeczy mniej osobiście i dążyć do swoich celów, niezależnie od tego, w jakim obszarze się znajdują.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz