[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Czy potrafisz radzić sobie ze swoimi emocjami?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Wydawać by się mogło, że w dobie internetu, przy którym zanikają wszelkie bariery w komunikacji międzyludzkiej, umiejętność rozmowy powinna być czymś powszechnym, a jednak tak wcale nie jest. Wielu z nas wciąż nie potrafi szczerze rozmawiać o swoich emocjach z innymi – o tym, jak naprawdę się czujemy. Tym samym wpadamy w nałóg tłumienia emocji, który może mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Tłumienie emocji a zdrowie

Według badań trwających przez 12 lat, przeprowadzonych przez Chapmana Et Al. (2013) wykazano, że ci, którzy tłumią emocje, zamiast stawić im czoła, mogą być narażeni na ryzyko wcześniejszej śmierci, w tym śmierci z powodu raka. Chociaż nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób może występować związek między tłumieniem emocji a wcześniejszą śmiercią, naukowcy stwierdzają:

„Uważa się, że supresja działa na zdrowie najpierw na poziomie behawioralnym, wywołując niezdrowe zachowania radzenia sobie, takie jak przejadanie się, jako substytut zdrowej ekspresji emocjonalnej. Po drugie, na poziomie fizjologicznym, wyższe poziomy reaktywności autonomicznej na stres – mierzone zarówno elektrodermalnie, jak i poprzez zmiany ciśnienia krwi – odnotowano wśród supresorów. Bezpośrednie korelacje między supresyjnymi stylami obronnymi a zarówno katecholaminami, jak i glukokortykoidami zostały również odnotowane. Z kolei dysregulacja neuroendokrynna, wywołana przez procesy stresowe lub nawykowe zachowania szkodliwe dla zdrowia, została powiązana z progresją szeregu chorób przewlekłych i ostatecznie wcześniejszą śmiercią. ”

Ślepa uliczka

Tłumienie emocji również nie pomoże ci wyjść z bólu związanego z tym, co cię dręczy, ponieważ nie możesz go uleczyć, dopóki go nie poczujesz. Emocje są drogowskazami do twojego szczęścia. Kiedy coś wydaje się „dobre”, emocje mówią ci, co działa i może lub powinno trwać, a kiedy coś wydaje się „złe”, emocje mówią ci, co nie działa i nie może lub nie powinno trwać.

Jeśli odpychasz emocje, odpychasz moment nauki, a tym samym odpychasz postęp. Sprawy nie rozwiązują się same, tylko dlatego, że je ignorujesz. Zwykle z czasem tylko się pogarszają, ponieważ problemy te mogą się pogłębiać, a w przypadku związków mogą pogłębiać podział między tobą a kimś innym. Rzeczywistość jest taka, że ​​jeśli odmawiasz konfrontacji z negatywnymi emocjami związanymi z związkiem, w zasadzie zdecydowałeś się sabotować samo przetrwanie związku.

Weź sprawy w swoje ręce

Emocje to pętla informacji zwrotnej na temat zdrowia psychicznego, która ma służyć Tobie, Twojemu dobrostanowi i przetrwaniu. Skorzystaj z tego! Odpychanie emocji poprzez tłumienie nie będzie służyć ani Tobie ani Twojemu szczęściu i celom życiowym, a konsekwencje takich nawyków mogą doprowadzić Cię do rozwoju różnego rodzaju chorób lub nawet przedwczesnej śmierci. Czy tego naprawdę chcesz?

Istnieją zdrowe sposoby radzenia sobie z pozornie przerażającymi emocjami, a jeśli boisz się samodzielnie stawić czoła emocjom, poszukaj pomocy przyjaciela, członka rodziny lub profesjonalisty. Z pomocą przychodzi life coach. W zakładce kontakt znajdziesz pomoc oraz istotne informacje, jak wypełnić formularz kontaktowy.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz