[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Zainspiruj się: minimalizm dla początkujących

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]O czym myślisz, gdy słyszysz słowo minimalizm? Dziesięcioczęściowe szafy? Jednopokojowe domy? Żadnego samochodu, internetu czy telewizji? Tak, minimalizm może obejmować te rzeczy, ale nie musi.

Minimalizm to po prostu styl życia. To, co się z tym wiąże, będzie się różnić w zależności od Twojej lokalizacji, kariery, rodziny i tego, kim jesteś, ale w każdym z tych przypadków może poprawić jakość Twojego życia, czyniąc Cię szczęśliwszym, zdrowszym, a nawet bogatszym.

Skąd się wziął minimalizm?

Minimalizm wiąże się z buddyjską ideą nieprzywiązania się. Uważa się, że przywiązywanie się do czegoś lub kogoś jest „źródłem cierpienia”, ale kiedy uwalniamy się od tych więzów, ograniczamy ból, którego moglibyśmy doświadczać. Życie ma swój początek i koniec, podobnie jak nasze zobowiązania i relacje. Brzmi przykro? Bo tak jest, ale w istocie chodzi o to, że tylko i wyłącznie prostota jest w stanie sprawić, że bardziej docenimy to, co otrzymujemy na co dzień od życia.

Co daje nam minimalizm?

Minimalizm uwalnia czas, abyśmy mogli wolne chwile spędzać na robieniu tego, co kochamy z tymi, którzy są dla nas najważniejsi. Zwalnia przestrzeń psychiczną, dzięki czemu możemy czuć się mniej zestresowani oraz mniej niespokojni, dzięki czemu możemy poświęcić więcej energii umysłowej na twórcze pomysły, projekty lub realizację własnych celów. Oszczędza również nasze pieniądze, dzięki czemu zdajemy sobie sprawę, jak dobrze jest mieć do dyspozycji dochód odkładany na czas, w którym go naprawdę potrzebujemy.

Minimalizm dla początkujących – od czego zacząć?

Jeśli intryguje Cię pomysł uproszczenia swojego życia, nie pozwól, aby powstrzymał Cię przed tym jakikolwiek irracjonalny strach. Poznaj kilka prostych kroków, prowadzących do zmniejszenia rozproszenia oraz niepokoju w Twoim życiu. Następnie staraj się z nich korzystać każdego dnia, a szybko zauważysz, jak wiele wokół Ciebie się zmienia na lepsze.

  •  Podaruj lub sprzedaj wszystko, co już Ci nie służy. Obejmuje to ubrania, płyty CD, książki, a nawet jedzenie. Nie ma sensu trzymać czegoś, jeśli z tego nie korzystasz.
  • Uporządkuj swoje rzeczy. Zeskanuj dokumenty i zdjęcia, uporządkuj je na komputerze, a następnie oddaj do recyklingu papierowe kopie. Przejrzyj szafy, lodówkę i spiżarnię, aby określić, co masz – trzy małe czarne sukienki? Dwie pary szpilek w tym samym kolorze? Czy naprawdę potrzebujesz powtórzeń takich podobnych produktów?
  • Jedz proste i zdrowe posiłki. Wymyślny posiłek jest przyjemny od czasu do czasu, ale minimalistyczny posiłek może być równie pożywny i smaczny. Staraj się, aby Twoje potrawy były dość proste, dzięki czemu poczujesz się świetnie, a jednocześnie zaoszczędzisz czas i pieniądze.
  • Powstrzymaj się od kupowania czegokolwiek nowego, chyba że jest to absolutnie konieczne. I bądź ze sobą szczery – zastanówi się, czy naprawdę czegoś potrzebujesz. Korzystanie na różne sposoby z z rzeczy, które już masz, może stać się prawdziwą frajdą w poszukiwaniu nowych rozwiązań w starych urządzeniach.
  • Kiedy coś kupisz, spraw, by spełniało swoją funkcję. Kup coś, co posłuży Ci dłużej i nie będziesz musiał tego szybko wymieniać (pomyśl o podstawach, takich jak dżinsy, klasyczne buty, elektronika, sprzęt AGD).

 

„Bądź zadowolony z tego co masz; ciesz się z okoliczności, jakie są. Kiedy zdasz sobie sprawę, że niczego nie brakuje, cały świat należy do Ciebie.”
– Lao Tse

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment