[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Samotność – skąd pochodzi i jak sobie z nią radzić?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Człowiek jest z natury istotą społeczną, jeśli wierzyć greckiemu filozofowi, Arystotelesowi. W każdym społeczeństwie najbardziej samotni ludzie nazywani są aspołecznymi jednostkami. Jednak aby móc się rozwijać, ludzkie mózgi są uzależnione od powiązań społecznych. Ilekroć zostaniesz odcięty od tych połączeń, Twój mózg będzie miał tendencję do wywoływania uczucia bólu i smutku. Samotność to uczucie, które powoduje, że ludzie czują się niechciani; czują wewnętrzną pustkę. Dlatego też nie bez powodu powstało politycznie poprawne stwierdzenie, że człowiek, będący istotą ludzką, nie może żyć samotnie. Potrzebujesz interakcji społecznych, aby określić i zdefiniować to, kim jesteś.

Samotność może mieć niebagatelny wpływ na Twoje zdrowie, wpływając zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Sprzyja powstawaniu stanom, takim m.in. bezsenność. Badania wykazały, że samotność może również zwiększać szanse na rozwój demencji w starszym wieku. Powszechnie również wiadomo, że w bardzo ciężkich przypadkach samotność wywołuje myśli samobójcze, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Oprócz wywierania negatywnego wpływu na psychikę, samotność może oddziaływać na zdrowie fizyczne. Badania wykazały, że ludzie, którzy doświadczają chronicznej samotności, jedzą niezdrową żywność, która z kolei obniża ich układ odpornościowy. Są oni również narażeni na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W niektórych przypadkach większość samotnych ludzi ma również większą skłonność do uzależnień.

 

Jak radzić sobie z poczuciem samotności?

1. Działaj w grupie
Wiesz, że jesteś samotny, kiedy czujesz się nieszczęśliwy i smutny z powodu izolacji. Podróż do unikania samotności zaczyna się w Tobie samym. Istnieje wiele działań, w które możesz zaangażować się, aby poczuć więź z ludźmi. Na przykład możesz wziąć udział w zajęciach sportowych, takich jak maratony lub wyścigi rowerowe w pobliżu. Podczas takich okoliczności h masz szansę spotkać wiele osób, zawiązać różne znajomości, z których niejedna mogłaby przerodzić się nawet w przyjaźń.

2. Nieś pomoc innym
Wolontariat daje Ci szansę skupienia się na potrzebach innych ludzi. Trudno jest czuć się samotnym, gdy opiekujesz się osobami starszymi w domu lub osobami bezdomnymi. Podanie ręki potrzebującej osobie sprawi, że poczujesz się potrzebny; pomoże Ci również oderwać się od niespokojnych myśli, które są związane z doświadczaną na co dzień samotnością.

3. Weź udział w terapii
Kiedy doświadczasz chronicznej samotności, powinieneś szukać pomocy. Możesz skorzystać z usług terapeuty, który pomoże Ci zrozumieć podstawowe problemy, które powodują, że dystansujesz się od innych ludzi. Terapia da ci świeże spojrzenie na Twoje problemy i pomoże ci lepiej zrozumieć swoje emocje.

4. Odłącz się od platform społecznościowych
Media społecznościowe są jednym z głównych czynników będących źródłem poczucia samotności. Jeśli spędzasz dużo czasu w sieci na tych platformach, musisz zastanowić się, dokąd właściwie zmierza Twoje życie i na ile są one potrzebne w dążeniu do wyznaczonego celu czy nawet w osiąganiu codziennego szczęścia. Kiedy to zrobisz, zdasz sobie sprawę, jak wiele czasu i możliwości do działania jest na wyciągnięcie Twojej ręki, jeśli tylko odstawisz platformy społecznościowe. Oczywiście, od czasu do czasu możesz wracać do tych platform, ale tylko wtedy, kiedy wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z rodzącym się poczuciem samotności.

 

Tak naprawdę samotność dotyka każdego z nas na różnych etapach życia. Ważne jest jednak, jak sobie radzisz, kiedy przytłacza Cię to uczucie. Jeśli chcesz być szczęśliwszy i żyć pełnią życia, musisz zmierzyć się z problemami, które są źródłem Twojej samotności.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment