[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Jak celebrować naturalny rytm okresu jesienno-zimowego?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Dawniej w okresie jesienno-zimowym nasi przodkowie zostawiali pola na odpoczynek i zbierali ostatnie plony. To czas, kiedy nie jesteśmy zbytnio aktywni oraz za wiele nie osiągamy. Szczególnie w tym okresie pracujemy mniej lub wcale. Jest to doskonała okazja do kontemplacji, wejścia do wnętrza i odpoczynku w cieniu własnych myśli.

Te miesiące cieni przypominają o związku z naszą wewnętrzną ciemnością. W zimie jest coś pierwotnego, tajemniczego i całkowicie niezastąpionego. Potrzebujemy ciemności tak samo, jak potrzebujemy światła i upału lata. Te dni przypominają nam, że w centrum cienia jest światło i życie. To jest nasza podstawowa natura. Wewnętrzna ciemność przenosi nas do nieświadomych królestw, w których istnieje uzdrowienie i nowe życie. Musimy w pewnym sensie umrzeć na nasze stare sposoby, aby na nowo się odrodzić. Ten proces pozwala nam osiągnąć wyższy poziom zrozumienia oraz zwiększyć czułość naszej percepcji.

 

Prowadzenie dziennika

Ćwicz łączenie się z tym mroczniejszym, naturalnym rytmem w twórczej pracy podczas prowadzenia dziennika własnych myśli. Używaj słów, które inspirują Twoje zmysły. Czy potrafisz wymienić właśnie takie słowa, które pobudzałyby Twój wzrok, dźwięk, dotyk, zapach, smak? Napisz krótki wiersz o cieniu i ciemności, być może zainspirowany chwilami, które przeżyłeś w tym roku i tym, co się zmieniło przez ostatnich dwanaście miesięcy.

 

Inne proste praktyki
  • Zapal świeczkę, zamiast włączać górne światła. Obserwuj tańczący płomień świecy, pozwól sobie po prostu być w chwili.
  • Usiądź w ciemności, słuchaj dźwięków wokół siebie oraz tych, które dochodzą z Twojego wnętrza i wybrzmiewają w Twoich myślach.
  • Weź trochę wolnego (jakkolwiek jest to dla Ciebie możliwe). Zacznij od odmówienia niektórym obowiązkom. Szanowanie naturalnego rytmu, który jest charakterystyczny dla okresu jesienno-zimowego jest niezbędne do ponownego połączenia się z naszą utraconą w kapitalistycznym świecie naturą.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment