[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Czy powinniśmy wybaczać?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]W ciągu całego życie każdy z nas niejeden raz cierpi lub traci zaufanie do osoby, która jeszcze chwilę wcześniej wydawała nam się taka bliska. Nasze relacje nieustannie ulegają zmianie i żeby zachować je w niezmiennej formie musimy stale dbać o łączące nas więzi z innymi. Czy warto więc wybaczać, kiedy poczuliśmy się naprawdę dotknięci?

Czasami ból zostaje zadany nam bezpośrednio, a innym razem  zostajemy zranieni, będąc świadkami czyjegoś cierpienia lub utraty ukochanej osoby.

 

Czy powinniśmy wybaczyć i zapomnieć?

Czując się skrzywdzonym przez słowa lub czyny drugiej osoby, emocje zranienia czy złości mogą nas przytłoczyć, a nawet zawładnąć naszym życiem, zakłócając relacje z bliskimi oraz zdolność do radzenia sobie z rutynowymi, codziennymi czynnościami.

W rezultacie nasza radość, zapał do życia czy dążenie do spełniania marzeń zanikają. Jeśli mamy iść naprzód, żyć naszym prawdziwym przeznaczeniem oraz doświadczać wszelkiej pomyślności w naszym życiu, musimy odzyskać kontrolę nad własnym istnieniem.

Odzyskać utracone poczucie normalności i powrócić do pozytywnego stanu funkcjonowania zarówno psychicznego, jak i emocjonalnego. Najistotniejszą część naszego samouzdrawiania, gdy próbujemy odejść od tych przykrych wydarzeń i wspomnień, zależy tylko od dwóch pytań: Czy wybaczamy? Czy zapomnieliśmy?

 

Pokolenie przebaczania
Z duchowego, religijnego i społecznie moralnego punktu widzenia uczymy się przebaczać – nadstawiać drugi policzek. W młodym wieku nabywamy świadomość, że jeśli ktoś wyrządzi nam krzywdę lub potraktuje nas źle, nie powinniśmy starać się odwdzięczyć mu tym samym i nie szukać zemsty.

Zamiast tego powinniśmy im wybaczyć i iść naprzód, wymazując to wydarzenie z naszych umysłów i serc.

Dodatkowo, z perspektywy czysto psychologicznej i emocjonalnej, często słyszymy, że przebaczenie pozwoli nam zwalczyć poczucie zranienia i ból, gdzie synonimem dla przebaczenia jest samouzdrawianie. Poprzez zapominanie przykrych wydarzeń i wybaczenie możemy uniknąć oddziaływania na naszą psychikę negatywnych emocji ciągnących nas w dół, które w przeciwnym razie mogłyby doprowadzić do depresji oraz utraty pewności siebie, dumy i godności.

 

Niech przeszłość pozostanie w przeszłości. Nie przenoś minionych wydarzeń – cienia minionych, negatywnych emocji – do przyszłości. Porzuć ten ciężar, a poczujesz, z jak wielką lekkością możesz kontynuować swoją dalszą wędrówkę, prowadzącą do życia i zdrowia pełnego sukcesu.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz