[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]
Jak pogodzić rodzicielstwo z pracą zdalną? 3 sprawdzone sposoby
[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Pandemia zmusiła wielu rodziców do pracy zdalnej. Nie łatwo jest jednak znaleźć balans między pracą z domu a rodzicielstwem, dlatego poznaj trzy sprawdzone sposoby, które pomogą Ci to połączyć.
1. Zrozum potrzeby swojego dziecka
Twoje dziecko musi czuć Twoje zainteresowanie, ponieważ dzięki temu czuje się bezpiecznie. Ta potrzeba połączenia między rodzicem i dzieckiem pozostaje niezaspokojona, gdy zaczynasz pracę w domu, ponieważ nie poświęcasz dziecko całej swojej uwagi.
Twoje dziecko prosi o Twoją uwagę i skupienie. Naszym dzieciom trudno jest zobaczyć nas fizycznie obecnych i jednocześnie nieobecnych emocjonalnie. To właśnie dlatego starają się wywołać nasze emocje poprzez atencjonalne zachowanie. Rozwiązaniem dla takiej sytuacji jest okazanie swojemu dziecku, że jesteś stale obecny, nawet jeśli wydaje mu się, że tak nie jest. Dlatego… Przejdź do kolejnego punktu 😉
2. Komunikacja jest ważna
Kluczem do znalezienia balansu między rodzicielstwem a pracą z domu jest oczywiście efektywna, przejrzysta komunikacja z dzieckiem oraz z organizacją, dla której pracujesz. To naprawdę prostsze niż myślisz. Wystarczy jasno komunikować to, co czujesz i okazywać zrozumienie, a takie same emocje otrzymamy od innych. Komunikacja jest kluczem!
3. Zaplanuj swój dzień pracy
W przeciwieństwie do biura, w którym środowisko prawie zawsze sprzyja skoncentrowanej pracy, środowisko domowe cały czas się zmienia. Jeśli chcesz wykonać swoją pracę na czas, musisz uwzględnić te zmiany.
Jaka jest najlepsza strategia wykonywania pracy w domu?
Spójrz na pracę, którą musisz wykonać w ciągu jednego dnia. Na liście znajdziesz pracę wymagającą intensywnego skupienia i niepodzielnej uwagi, a także pracę, którą możesz wykonać nawet przy odrobinie rozproszenia. Spróbuj zaplanować pracę wymagającą intensywnej uwagi wcześnie rano lub późno w nocy, kiedy Twoje dziecko prawdopodobnie będzie spać. Resztę dnia zaplanuj tak, aby co godzinę robić sobie np. 10-minutową przerwę, wypisz swój harmonogram i zaznacz przerwy na czerwono. Podziel się tym z dzieckiem, aby mogło zrozumieć, na czym to polega. Następnie stwórz harmonogram dla swojego dziecka i zsynchronizuj Wasze przerwy. Zaplanuj coś fajnego na każdą przerwę, np. karmienie ptaków przez 10 minut w kuchennym oknie czy suszenie prania przez kolejne 15 minut przerwy.
[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]