[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Praktyka obecności

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Czy kiedykolwiek spojrzałeś wstecz na swoje życie i zadałeś sobie pytanie, gdzie minął ten czas?  Czy kiedykolwiek czułeś, że nieświadomie upływa Ci dzień za dniem? Może nawet nie pamiętasz, co robiłeś wczoraj?

Żyjemy w szybko zmieniającym się świecie. Świat, w którym osiągnięcia są wysoko cenione. Gdzie rozrywka i wszelkie przyjemności są znacznie większą częścią naszego życia i rzadko zwalniamy, chyba, że życie nas do tego zmusza.

 

Palące pragnienie

Zachłanność. Z tym się rodzimy, z tym przychodzimy na świat i z tym żyjemy. Nieustanne pragnienie więcej, które zmusza nas  do myślenia o przyszłości. Możesz nie zdawać sobie nawet sprawy, że tak naprawdę nie zwracasz uwagi na to, co dzieje się wokół Ciebie. Koncentrując swoją uwagę na dniu jutrzejszym, skupiasz się nie na chwili obecnej, a na iluzji przyszłości, która jeszcze nie istnieje.

W czym tkwi sens?

Wszystko, co istnieje, to teraz. Każda nowa chwila. Dlatego, aby naprawdę doświadczyć naszego życia, musimy ćwiczyć obecność. Kiedy żyjemy tu i teraz, pozwalamy sobie po prostu być.

Poczucie obecności to spokój i zadowolenie. Kiedy jesteśmy głęboko obecni w danej chwili, nie martwimy się o przyszłość ani nie żałujemy przeszłości.

 

Jak to osiągnąć?

Jak możemy stać się jeszcze bardziej obecni w naszym życiu? Jak możemy teraz żyć bardziej?

Zaledwie kilka poniższych kroków pomoże Ci być bardziej obecnym w codziennym życiu. Zacznij od…

1. ZRÓB PRZERWĘ

Media społecznościowe mogą znacznie odciągnąć nas od teraźniejszości. Są w stanie nawet tak nas pochłaniać, że zapominamy o tym, jak się czujemy i co się wokół nas dzieje.

Nie obwiniaj sie, jeśli spędzasz dużo czasu z telefonem w dłoni. Właśnie do tego zostały stworzone nasze najbardziej lubiane aplikacje – aby zatrzymać naszą uwagę tak długo, jak to tylko możliwe.

Jednak abyśmy byli obecni w naszym życiu, niezwykle istotne jest ograniczenie czasu, jaki spędzamy w sieci. Nie sugeruję, że musisz spędzić cały tydzień bez telefonu. Jednak spędzenie dnia lub nawet kilku godzin bez ciągłego zwracania uwagi na telefon może nieść ze sobą wiele pozytywnych korzyści.

 

2. BĄDŹ WDZIĘCZNY

Praktykowanie wdzięczności to jeden z najskuteczniejszych sposobów bycia obecnym w danej chwili. Kiedy jesteśmy wdzięczni, czujemy się nasyceni, spełnieni i że wszystko jest w porządku.

Wdzięczność to praktyka o bardzo wysokiej częstotliwości. Być wdzięcznym to być w pełni obecnym, żyjąc tu i teraz, a nie w przyszłości czy przeszłości.

 

3. ZWRÓĆ UWAGĘ NA ODDECH

Nasze ciała zawsze żyją w teraźniejszości. Z tego powodu powrót do naszych ciał pomoże nam wrócić do chwili obecnej. Dlatego spędzanie czasu na dostrajaniu się do naszego ciała jest świetnym sposobem na połączenie się z teraźniejszością.

Praktyki takie jak świadome oddychanie, joga lub medytacja to świetne sposoby na bycie bardziej uważnym w każdej chwili. Ponadto energiczne ćwiczenia, niezależnie od tego, czy są to taniec, trening siłowy czy bieganie, bardzo skutecznie kierują naszą uwagę na bycie tu i teraz.

Zachodzące podczas ćwiczeń połączenie umysł-mięśnie zmusza nas do pozostania obecnymi. Intensywne ćwiczenia utrudniają umysłowi błądzenie, więc przypominają nam jednocześnie, gdzie w danej chwili jesteśmy.

 

4. POZNAJ SWOJĄ HISTORIĘ

Jednym z najlepszych sposobów, aby stać się bardziej obecnym w naszym codziennym życiu, jest uwolnienie się od przeszłości. Wtedy jesteśmy w stanie zobaczyć rzeczy takimi, jakimi są naprawdę, a nie przez stary, zniszczony pryzmat.

Uzdrawiając przeszłe rany, stajemy się bardziej wrażliwi i myślimy o każdej chwili jako o potencjale doświadczenia czegoś nowego, budującego. Natomiast kiedy przenosimy nasze stare historie ze sobą do chwili obecnej, odtwarzamy je na nowo, jednocześnie rzutując naszą przeszłość na przyszłość. Tak więc to nie jakieś z góry określone przeznaczenie trzyma nas w pewnych niepożądanych wzorcach, to po prostu stare historie, które wciąż w sobie na nowo odtwarzamy.

 

5. WYJDŹ POZA STREFĘ KOMFORTU

Aby być w pełni obecnym w naszym życiu, bardzo ważne jest, abyśmy poszerzyli naszą strefę komfortu i zaakceptowali lęk przed nieznanym.

Zawsze robienie tego, co znamy, jest bezpieczne i wygodne, jednak jeśli chcemy wieść niezwykłe życie, pełne pasji i bogatych doświadczeń, musimy być odważni i chętni do odkrywania niezbadanych obszarów.

Nie bój się odkrywać i próbować nowych rzeczy. Wyjdź poza swoją strefę komfortu i zobacz, jak stajesz się bardziej obecny w swoim życiu!

Cóż, kiedy ciągle za czymś gonimy[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment