Kiedy pogłębiamy samoświadomość, łatwiej możemy łączyć się i słuchać wewnętrznej intuicji, która prowadzi do spełnienia i satysfakcji życiowej.
Kiedy umysł uspokaja się i odrywa od codziennego monologu myśli, możemy obserwować, co się dzieje z podwyższonego punktu obserwacyjnego. Możemy odpowiadać i reagować z większą autentycznością. Dzięki praktyce, poświęceniu i cierpliwości wzmacniamy naszą zdolność do głębszego słuchania i wyrażania siebie.
Pogłębianie samoświadomości w 3 krokach
Budowanie samoświadomości oznacza łączenie się ze źródłem satysfakcji, energii i spełnienia życiowego. Posiadając głęboką samoświadomość, jesteś w stanie analizować i obserwować otaczające Cię zdarzenia, miejsca i ludzi w mądry i pełen refleksji sposób, z którego bogactwa będziesz czerpać to, co pozwoli Ci na wyzwolenie Twojego prawdziwego ja. Poniżej przygotowałam dla Ciebie 3 proste kroki, dzięki którym będziesz w stanie pogłębiać codziennie Twoją samoświadomość poprzez obserwowanie własnego umysłu oraz emocji.
1. Ustal swój codzienny rytuał

Wybierz jedną czynność, którą wykonujesz regularnie każdego dnia. To może być np. zrobienie i wypicie filiżanki kawy lub herbaty czy mycie zębów. Stań się na tę jedną chwilę obserwatorem, kierując swój punkt uwagi na aktywność, którą robisz w danej chwili. Powoli otwieraj oczy… Wewnętrznym spojrzeniem lustruj własną obecność i potęgę trwania w czasie obecnym. Z tego punktu obserwuj siebie z pełną uwagą, np. podczas parzenia kawy.

Obserwuj myśli, które pojawiają się w twoim umyśle, ale nie angażuj się. Zwróć uwagę, jak Twoja uwaga chce wędrować, pobudzając Twój umysł do tworzenia kolejnych myśli. W zamian skup się na aromacie kawy, poczuj jej płynność w ustach i smak.

Następnie zwróć uwagę, czy w Twojej głowie pojawiło się mniej lub więcej myśli, gdy centralizowałeś uwagę na tej jednej aktywności. Jakie uczucia się w Tobie zrodziły? Podejmowanie takiego działania prowadzi do naturalnej refleksji, która z kolei wpływa na pogłębianie samoświadomości, m.in. wiedzy o nas samych. Im lepiej siebie znamy, tym mądrzej jesteśmy w stanie podejmować decyzji oraz odważniej kierować swoim życiem.

2. Medytuj regularnie

Wielu z nas medytacja kojarzy się z siedzeniem na poduszce/podłodze ze skrzyżowanymi nogami i złączonymi dłońmi. W istocie wiele osób oddaje się w ten sposób praktyce medytacji. Jednak sama medytacja to coś więcej, niż forma, za jaką się ją powszechnie uważa.
Czy wiesz, jak praktykować swoją uważność na co dzień? Medytacja to świadomie bycie tu i teraz. Wyciszenie. Szukanie spokoju własnych myśli. Uspokojenie rozkołysanych fali emocji na morzu umysłu. To może być równie dobrze spacer i wsłuchiwanie się w śpiew ptaków lub szumiący wiatr w koronach drzew. Trzask opadłych jesiennych liści pod butami. Wpatrywanie się w zachodzące słońce nad wodą. Chwila dla Ciebie…
Znajdź miejsce, które pozwoli Ci oddać się praktyce medytacji każdego dnia. Tak jak wspomniałam wcześniej, to wcale nie musi być ściśle określona przestrzeń domowa. Szukaj takiego otoczenia, które Ci najlepiej służy. I nie piszę tego w kontekście samej sztuki medytacji, ale również życia, ponieważ przebywanie w otoczeniu ludzi, którzy nas inspirują, automatycznie podnosi nas ku górze, otwierając nasze horyzonty i poszerzając niewidzialne granice zdarzeń.
3. Fizyczna aktywność
Nie bez powodu mówi się: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dlatego pamiętaj o podejmowaniu regularnej fizycznej aktywności. To może być bieganie, joga, pływanie czy też jazda na rowerze. Cokolwiek. Najważniejsze, abyś pozostawał w ruchu.
Codzienna fizyczna aktywność pobudza zastałą energię, dzięki czemu chętniej podejmujesz trudne zadania. To z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności Twoich działań. Wbrew pozorom, pogłębianie samoświadomości nie odbywa się tylko a wewnętrznym, duchowym poziomie, ale pochodzi też z zewnątrz, dlatego tak ważne jest utrzymywanie swojego ciała w kondycji.
Ćwicząc, obserwuj pojawiające się myśli i jednocześnie kieruj swoją uwagę z powrotem na obserwowanie doznań w ciele. Zwracaj uwagę, w którym miejscu zaczyna się Twoja granica fizycznego dyskomfortu. Obserwuj reakcję swojego umysłu na dyskomfort. Poszerzaj własną barierę tolerancji i akceptacji poprzez wychodzenie ze strefy komfortu. Więcej o tym, jak codziennie poszerzać swoją strefę komfortu, znajdziesz tutaj – poruszałam ten temat ostatnio na moim blogu 🙂


Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat budowania pozytywnej rzeczywistości, w której żyjesz? A może potrzebujesz zwiększyć swoją odporność, zarówno fizyczną, jak i psychiczną, poprzez specjalnie dedykowaną suplementację, popartą osiągnięciami nauki z zakresu neuroendokrynologii?

Skorzystaj z pomocy specjalisty. Life coach wskaże Ci narzędzia, dzięki którym nauczysz się kreować rzeczywistość, która będzie sprzyjać Twojemu rozwojowi, pełnej akceptacji oraz życiu w zgodzie z samym sobą. Pamiętaj, że tym, co stanowi fundament Twojego sukcesu jest umiejętność przekuwania myśli oraz własnych pragnień w świat, w którym żyjesz na co dzień. Więcej o mojej ofercie, znajdziesz tutaj.

Posty powiązane

Zostaw komentarz