Myśląc o zdrowym trybie życia, najczęściej przychodzą nam do głowy skojarzenia związane z aktywnością fizyczną, pełnowartościowymi posiłkami oraz odpowiednią ilością snu. Zapominamy jednak, jak wielki wpływ na naszą codzienność mają emocje, które odczuwamy każdego dnia.[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Przed Tobą długa lista zadań. Zabierasz się do pierwszego podpunktu, chcesz wykonać pracę, a następnie przejść do kolejnego zadania. Zamiast działać, przychodzi Ci nagle do głowy myśl… A może bym coś zjadł/a? Znajome, prawda? Nawet bardzo! Wszystko dlatego, że w gruncie rzeczy wielu z nas reaguje podobnie, stając w obliczu obowiązków i poczucia presji.
W obliczu nieprzyjemnych emocji i wszelkich życiowych trudności uciekamy się do tego, co przyjemne, a jest to najczęściej… Jedzenie. I nie byłoby nic w tym złego, gdyby to zdarzyło się jeden lub dwa razy w miesiącu. Problem zaczyna się wtedy, gdy za każdym razem, stojąc w obliczu obowiązków, sięgamy po słodycze lub przekąski, które, tak samo jak narkotyk, mogą uzależniać.
Zajadając stres
Spróbuj się zastanowić, czy kiedykolwiek zaobserwowałeś u siebie tendencję do sięgania po przekąski w trudnych chwilach, gdy musiałeś/aś zmierzyć się z obowiązkami, presją czasu lub uczuciem stresu?
Bardzo wielu z nas – zupełnie nieświadomie – stosuje strategię zajadania negatywnych emocji. Przyczyna tkwi najczęściej w beztroskich latach dzieciństwa, kiedy słyszeliśmy komunikaty z ust dorosłych „Nie płacz!” albo „Przestań się złościć!” i w ten sposób nauczyliśmy się ignorować oraz tłumić wszelkie negatywne emocje. Niestety, to są uczucia, których nie da się wyciszyć, a nieumiejętność radzenia sobie z nimi najczęściej odzywa się w życiu dorosłym.
Skutki złego odżywiania
Uzależniając swoje nawyki żywieniowe od samopoczucia, bardzo łatwo można odczuć na własnej skórze poważne konsekwencje, jakimi są: otyłość, depresja, problemy ze snem, a nawet uzależnienie.
W popularnie produkowanej żywności jest wiele składników, które mogą nas uzależnić. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak wielu produktach i w jak dużych ilościach stosuje się cukier, będący cichym zabójcą człowieka. Cukier dodawany jest do płatków śniadaniowych, pieczywa, jogurtów, sosów, ketchupów i wielu innych produktów.
Drugim składnikiem po cukrze, który jest dla naszego organizmu równie uzależniający, jest kazeina, która powszechnie występuje w żółtym serze i mleku. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na składy produktów, które kupujemy i spożywamy, a swoją dietę opierali na nieprzetworzonej i pełnowartościowej żywności.
Teraz, kiedy jesteś już świadomy/a konsekwencji, jakie niesie ze sobą zajadanie negatywnych emocji, możesz obserwować oraz kontrolować tendencję do sięgania po przekąski w kryzysowych sytuacjach, dzięki czemu unikniesz poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.