[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Jak zwalczyć obniżone samopoczucie?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Z nastrojem depresyjnym każdego roku zmaga się 8% ludzi na świecie. Jak odróżnić pierwsze sygnały depresji od obniżonego samopoczucia? Jeśli obok obniżonego nastroju pojawiają się takie symptomy takie jak brak energii, zaburzenia odżywiania czy kłopoty ze snem warto udać się do specjalisty w celu postawienia diagnozy i uzyskania pomocy.

 

Jak radzić sobie z obniżonym nastrojem?

Jest kilka prostych kroków, które pozwolą Ci poprawić samopoczucie, a są nimi:

  1. Autorefleksja = autodiagnoza. Warto zastanowić się, jakie czynności dają Ci radość i satysfakcję. Co sprawia, że czujesz się szczęśliwy i zmotywowany? Robiąc rzeczy, które sprawiają nam przyjemność, wnoszą do naszego życia inspirację, a ta z kolei energię i chęć do działania. Rozpisz wszystkie te działania na kartce. Postaraj się raz dziennie poświęcić na nie minimum  5-10 minut, a już po tygodniu odczujesz poprawę samopoczucia.
  2. Zamień negatywne w pozytywne. Czy zdarza Ci się myśleć o sobie w sposób negatywny? Negatywne myślenie utrwala w naszym postrzeganiu obraz czarno-białej rzeczywistości, który mija się z prawdą, bo świat, w którym żyjemy, nie jest zero-jedynkowy. Zwróć uwagę, kiedy i które myśli pojawiają się w Twoim umyśle, a następnie spróbuj zamienić je pozytywnymi odpowiednikami. Zmiana nawyków myślowych to proces, który wymaga od nas pracy, jednak wytrwale dążąc do celu, możemy wiele zyskać.
  3. Poszukaj wsparcia. Rozmowa z bliską, zaufaną osobą może podnieść nasze samopoczucie. Poprzez dzielenie się emocjami, budujemy wzajemną relację i umacniamy więź z innymi ludźmi, dlatego ważne jest dbanie o osoby, które są dla nas ważne i wnoszą wartość do naszego życia. Kontakt z innymi oraz wsparcie rodziny, przyjaciół lub partnerki/partnera może znacznie podnieść nas na duchu w sytuacjach kryzysowych, kiedy jesteśmy zrezygnowani i bezsilni.
  4. Zachowaj balans. W każdej płaszczyźnie życia, nieważne, czy mowa o pracy, rodzinie lub pasji, należy zachować równowagę, dlatego pamiętaj o balansie między życiem zawodowym a osobistym. Dbaj o odpowiednią jakość oraz ilość snu. Wyznacz sobie minimum dwa razy w tygodniu czas na wybraną aktywność fizyczną, może być to np. rower, gimnastyka lub pływanie. Pamiętaj, że zbilansowana dieta również ma radykalny wpływ na Twoje samopoczucie, dlatego wybieraj głównie zdrową i nieprzetworzoną żywność, pełną wartości odżywczych.

 

Na poprawę Twojego samopoczucia może mieć wpływ wiele czynników, jak również większość z nich powinna zostać wprowadzona do Twojej codzienności, jeśli zależy Ci na osiągnięciu pozytywnego nastroju i satysfakcji życiowej. Kluczem jest kompleksowe działanie wszystkich elementów, dlatego ważne jest podejmowanie wszystkich aktywności w sposób zbilansowany i trwały, aby jak najszybciej wprowadzić pozytywne zmiany do Twojego życia.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment