[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Jeśli miałabym wymienić tylko jedną cechę, która jest niezwykle pomocna w codziennym życiu, to bez wątpienia byłaby nią kreatywność. Umiejętność twórczego myślenia poza tradycyjnymi metodami może pomóc Ci odnaleźć odpowiedzi nawet na te pytania, które nosisz w sobie od lat. Jednak nie jest to naturalna umiejętność – kreatywne myślenie to coś, co wymaga odrobiny motywacji i treningu własnego umysłu, które w rezultacie znacznie ułatwia odniesienie sukcesu na wielu płaszczyznach życia.

 

5 skutecznych nawyków twórczego myślenia

Chciałabym dzisiaj przybliżyć Ci 5 sprawdzonych sposobów na pobudzenie w sobie pokładów kreatywności.  Niezależnie od tego, czy jest to poziom świadomy, czy podświadomy, ogólna poprawa umiejętności poznawczych mózgu pomoże Ci odnaleźć bogactwo niewykorzystanego potencjału.

  • Znajdź właściwe otoczenie

Czy kiedykolwiek próbowałeś pracować w ostrym świetle lub starałeś się zasnąć, gdy panuje wokół Ciebie hałas? Powszechnie wiadomo, że mózg jest silnie powiązany z odbieraniem bodźców zewnętrznych, dlatego powinieneś wiedzieć, że już samo otoczenie może nie stanowić sprzyjającego tła dla twórczego myślenia.

Bądź świadomy bodźców zmysłowych, które mogą wpływać na Twój umysł. Problemem może być zarówno mocne światło, jak i ciemne pomieszczenie, osłabiające poziom skupienia. Staraj się nie koncentrować, gdy jesteś głodny, ponieważ walka między mózgiem a żołądkiem pozostawia niewiele miejsca na myślenie. Czy próbowałeś słuchać kiedykolwiek spokojnej muzyku podczas tworzenia? Czasami cisza nie pomaga w skupieniu, natomiast delikatne dźwięki mogą złagodzić obrazy, które podsuwa  nam nasza podświadomość.

  • Opanuj balans

Niewiele problemów jesteś w stanie rozwiązać natychmiastowo. Tak samo, jak nie wskazane jest, aby pracować nad problemem tak długo, jak to tylko możliwe. Czasami dobrze jest wziąć głęboki wdech i przerwać pracę, aby wrócić, gdy poczujesz się wypoczęty od nurtującego Cię problemu. W twórczym działaniu niezwykle ważne są przerwy, aby uniknąć zmęczenia psychicznego lub – co gorsza – wypalenia.

W takim przypadku nawet sen może poprawić Twoją zdolność do uruchamiania w sobie kreatywności. Z drugiej strony, jeśli nie spisz całą noc, myśląc o danym problemie i szukając bezskutecznie rozwiązania, będziesz zapętlać się wokół tych samych obszarów myśli i zataczać błędne koło. Takie działania jest bezowocne; prowadzi to do zwiększenia skali niepokoju i spirali frustracji.

  • Czytaj fikcję

Powieść jest jedną z najstarszych form rozrywki na świecie i łatwo zrozumieć dlaczego. Jeśli cierpisz ostatnio na blokadę twórczą, może nie czytasz wystarczająco dużo? W przeciwieństwie do telewizji czy kina, czytanie fikcji wymaga wysiłku oraz zaangażowania ze strony Twojej wyobraźni.

Potwierdza to nauka, która od dawna wskazuje na korelację między dużą ilością czytania a poprawą umiejętności kreatywnego myśleniem. Jeśli regularnie czytasz, dostarczasz swojemu mózgowi stałego bodźca, którego potrzebuje do rozwijania aktywnej wyobraźni.

  • Wzmocnij swoje ciało

Zarówno ciało, jak i umysł są połączone, a negatywny wpływ w jednym może często powodować podobne zmiany w drugim. To dlatego przewlekły stres jest katalizatorem problemów zdrowotnych. Faktem jest, że Twój umysł to tylko kolejny mięsień, który wymaga codziennego treningu, jak np. wyjście na spacer i koncentracja uwagi na świecie, który Cię otacza.

Podobnie lekkie ćwiczenia pomogą utrzymać w dobrej kondycji Twoje ciało, a zdrowa dieta zwiększy umiejętność wykorzystywania pokładów kreatywności za pomocą umysłu. W istocie właśnie to jest powodem, dla którego posiłki rybne są określane pożywką dla mózgu, ponieważ wiadomo, że korzystnie wpływają na funkcjonowanie umysłu człowieka.

  • Szukaj inspiracji w naturze

Czy próbowałeś kiedykolwiek swoich sił w ogrodnictwie? Wychodzenie na zewnątrz i robienie czegoś fizycznego odwraca uwagę od nadmiernego myślenia, ale ogrodnictwo ma zdecydowanie o wiele więcej korzyści. To hobby może przynieść fizyczne, namacalne rezultaty, pomagając poprawić Twoją pewność siebie i pokazać, co osobiście jesteś w stanie osiągnąć.

Ogrodnictwo ma łatwy start, ale wraz z kolejnymi podejmowanymi krokami wzrasta skala wyzwania dla Twojego umysłu. Na początku możesz uprawiać proste rośliny, aby wkrótce zainwestować w zbiornik na wodę deszczową na Twojej działce. Tutaj naprawdę przydaje się zdolność kreatywnego myślenia. Najpierw sadzisz nasiona, a potem zaczynasz wykorzystywać moc wody deszczowej, która nawadnia rośliny. W rezultacie otrzymujesz dojrzałe owoce, które są realnym wynikiem Twojej pracy, dając Ci satysfakcję i motywację do dalszego działania.

 

Trening czyni mistrza

Kreatywny proces myślowy leży w Twoim zasięgu, ale najpierw musisz pielęgnować nasiona, zanim będziesz mógł cieszyć się owocami. Wymienione wyżej nawyki zapewnią idealny początek rozwoju Twojego mózgu i wkrótce zauważysz, że jesteś w stanie coraz częściej myśleć nieszablonowo.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat codziennego pogłębiania umiejętności twórczego myślenia? Skorzystaj z pomocy specjalisty. Life coach wskaże Ci narzędzia, dzięki którym nauczysz się tworzyć rzeczywistość, która będzie sprzyjać Twojemu rozwojowi, pełnej akceptacji oraz życiu w zgodzie z samym sobą. Pamiętaj, że tym, co stanowi fundament Twojego sukcesu jest umiejętność przekuwania myśli oraz własnych pragnień w świat, w którym żyjesz na co dzień. Więcej o mojej ofercie, znajdziesz tutaj.[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz