[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Prokrastynacja – skąd pochodzi, czym jest i jak z nią walczyć?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Prokrastynacja – zmora każdego ucznia, studenta, ale i nie tylko. Tak naprawdę dopada każdego z nas na różnym etapie życie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak z nią walczyć.

 

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to celowe odkładanie zaplanowanych działań ze świadomością pogorszenia sytuacji wskutek ich opóźnienia. Jest to nic innego jak irracjonalny nawyk do odkładania na później nawet najprostszego zdania. Zmora każdego z nas. Długo występująca, patologiczna prokrastynacja może mieć opłakane skutki, dlatego warto jak najwcześniej znaleźć na nią sprawdzony sposób i choćby w najmniejszym stopniu zmniejszyć jej oddziaływanie na nasze codzienne życie.

 

Prokrastynacja – przyczyny i skutki

Jednymi z najczęściej występujących motywów u podłoża prokrastynacji jest po prostu chęć robienia czegoś przyjemniejszego. Zamiast szybko sfinalizować postawione sobie zadania i cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, wolimy poświęcić czas czemuś mniej wymagającemu. Równie spotykaną przyczyną odwlekania jest perfekcjonizm, który stanowi źródło wewnętrznego lęku przed porażką. Boimy się, że zadanie, które mamy do wykonania, nie będzie odzwierciedlać naszych wygórowanych oczekiwań, w rezultacie czego odkładamy termin jego realizacji. Najczęściej taka sytuacja kończy się tym, że gdy zostaje nam mało czasu, nadludzkim wysiłkiem finalizujemy zadanie na poziomie, jaki sobie uprzednio narzuciliśmy, lub, niestety, po prostu odpuszczamy, zrzucając winę na brak czasu i spotykając się z osobistym rozczarowaniem.

Regularnie praktykowana i niezwalczana prokrastynacja może stać się nawykiem, a w skrajnych przypadkach może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje, do których należą m.in.:

  • uczucie rozczarowania, pretensje i żal;
  • kary np. finansowe;
  • napiętrzenie  spraw do załatwienia przekładające się na permanentne uczucie stresu i niepokoju;
  • zepsucie opinii;
  • utrata źródła utrzymania;
  • konflikty z najbliższymi i utrata zaufania.

Nałogowy prokrastynator często postrzegany jest jako osoba niesłowna i niepoważna, a otaczający go ludzie nie chcą na nim polegać. Czy warto w takim razie odkładać obowiązki na później?

 

Jak z tym walczyć?

Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci walczyć z permanentnym odwlekaniem spraw. Należą do nich trzy sprawdzone metody:

  1. „Góra” na śniadanie – dzień rozpoczynamy od realizacji najtrudniejszego i najmniej przyjemnego zadania, a gdy tylko je sfinalizujemy, pozostałe cele są już pestką. Gdy nasza góra lodowa zadań topnieje, jesteśmy coraz bliżej zasłużonego odpoczynku.
  2. TO DO – jest to metoda polegająca na rozpisywaniu listy określonych zadań do zrobienia i kolejnym ich odhaczaniu wraz z realizacją konkretnej czynności. Jest to sprawdzony sposób walki z prokrastynającą, dający poczucie natychmiastowej satysfakcji i motywacji do działania.
  3. Metoda „kanapkowa” –  skuteczna technika, polegająca na warstwowym planowaniu dnia z zastosowaniem przemienności: zadanie, przyjemność, zadanie, przyjemność, itp.. W ten sposób pobudzamy się do działania, stawiając sobie nagrodę po każdym zrealizowanym celu.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz