Wpływ medytacji na poziom Twojej empatii

Naukowcy odkryli, że mózg ma tendencję negatywną, co oznacza, że nasz umysł zwraca większą uwagę na negatywne bodźce wchodzące przez zmysły niż bodźce pozytywne. Jak w takim razie poradzić sobie z nawykiem negatywnego myślenia?

W ochronie własnej

Negatywne nastawienie prawdopodobnie służy nam i chroni przed niebezpieczeństwem, aby zapewnić nam przetrwanie. Chociaż w dzisiejszych czasach ostrożność mózgu może być nieco na wyrost, nastawienie negatywne byłoby bardzo ważne w czasach starożytnych, kiedy codziennie stawaliśmy w obliczu jawnych zagrożeń dla naszego przetrwania, takich jak okaleczenie na wolności przez drapieżnika.

Oznacza to, że w dzisiejszych czasach przywiązujemy dużą wagę do negatywnych bodźców, ale te bodźce często nie zagrażają życiu, więc nadmiernie wysilamy mózg, aby radzić sobie z „zagrożeniami”, które nie są zagrożeniami, rzeczami jak usłyszenie negatywnego słowa lub zobaczenie negatywnego wyrazu twarzy lub martwienie się o negatywny wynik, który może się wydarzyć lub nie!

Przepis na pozytywne myślenie w każdej chwili
  • Wprowadź do swojej codzienności praktykę wdzięczności. Wykazano, że praktykowanie wdzięczności zmniejsza stres, poprawia samoocenę i wzmacnia odporność nawet w bardzo trudnych czasach. Pomyśl o ludziach, chwilach lub rzeczach, które przynoszą ci pewien rodzaj pocieszenia lub szczęścia i staraj się wyrazić swoją wdzięczność przynajmniej raz dziennie.
  • Skupiaj się na samych dobrych rzeczach, które Cię spotykają. Trudne sytuacje i przeszkody są częścią życia. Kiedy masz do czynienia z jednym, skup się na dobrych rzeczach, bez względu na to, jak małe lub pozornie nieistotne się wydają.
  • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Wykazano, że przebywanie z pozytywnymi ludźmi poprawia poczucie własnej wartości i zwiększa szanse na osiągnięcie celów. Otaczaj się ludźmi, którzy cię podniosą i pomogą zobaczyć jasną stronę.
  • Zaczynaj każdy dzień od pozytywnego zdania. Stwórz rytuał, w którym każdy dzień zaczniesz od czegoś podnoszącego na duchu, np. może to być afirmacja brzmiąca: To będzie wspaniały dzień.

Wprowadź do swojego życia tych kilka złotych zasad, a już po pierwszych dniach zobaczysz pozytywne efekty tych z pozoru małych, a w rzeczywistości wielkich kroków.

Posty powiązane

Zostaw komentarz