[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Czy można nauczyć się empatii?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Empatia jest niezbędna dla rozkwitu relacji międzyludzkich; dla liderów, aby dobrze przewodniczyć innym; dla trenerów i terapeutów, którzy pomagają; dla rodziców i ich dzieci, aby stworzyć zdrowe więzy rodzinne. Mimo wszystko ludzie w Twoim otoczeniu mogą próbować uniknąć empatycznych zachowań. Jak często czujesz, że np. Twojemu partnerowi brakuje empatii? Albo że Twoje dorosłe dzieci po prostu już się nie przejmują czymś, czemu wcześniej okazywały znaczną część uwagi?

 

Empatia a zdolności poznawcze

Cóż, wyniki 11 badań z danymi pozyskanymi od 1204 uczestników (Cameron i in., 2019) sugerują, że w obliczu wyboru, ludzie unikają empatii, ponieważ po prostu uważają ją za wymagającą zbyt wiele wysiłku. Osoby biorące udział w badaniach raczej unikały empatii, niż decydowały się ją okazać, a kiedy wmanipulowano ich w przekonanie, że okazywanie empatii z ich strony jest skuteczne, wybierali o wiele częściej zachowanie empatycznej postawy, niż poprzednio. Badanie podkreśliło również, że uczestnicy uznawali empatię przez dłuższy okres za wysiłek wymagający większego wysiłku, ponownie wskazując na odkrycie, że unikamy empatii z powodu wymagań poznawczych, jakie na nas nakłada.

Empatia wymaga wysiłku

Oczywiście wszyscy mamy różne zdolności do empatii, np. psychopaci nie mają zdolności do okazywania empatii i badania faktycznie pokazują, że w ich przypadku regiony przyjemności aktywują się podczas myśli  związanych z doświadczaniem bólu, ale w przypadku „zdrowych” mózgów niewątpliwie spotykamy ludzi, którzy wykazują większą zdolność okazywania empatii, niż pozostali. Są to ludzie, którzy tworzą wspaniałych liderów, trenerów, terapeutów, nauczycieli, pisarzy, pracowników charytatywnych, itd..

Jak więc nauczyć się okazywać empatię innym? Poniżej znajdują się trzy łatwe do wdrożenia, pomocne strategie.

 

trzy wskazówki, jak poprawić zdolność okazywania empatii innym

Wypocznij
Każdego dnia powinieneś zaplanować czas dla siebie, w którym możesz być sam i robić, co chcesz, tak jak chcesz. Pozwala to odbudować odporność, jasność umysłu i energię do interakcji (empatycznej) z innymi ludźmi. Jeśli zauważysz, że masz krótki kontakt z ludźmi bez powodu lub masz trudności z komunikacją z nimi, być może potrzebujesz trochę więcej czasu na odpoczynek i naładowanie się. Pomocne może być zrobienie tego pod koniec dnia pracy, przed czasem spędzonym z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi, lub jeśli masz zamiar mieć ważne spotkanie po południu, zrób sobie przerwę na lunch (lub trochę wcześniej, jeśli jesteś samozatrudniony), aby uspokoić mózg i ciało. Dźwięki i sceny natury pomogą Ci się zrelaksować i uspokoić myśli, szybki marsz może być świetnym sposobem na rozładowanie napięcia, a medytacja uważności zwiększa współczucie dla innych, jak i współczucie dla siebie samego, zmniejszając jednocześnie poczucie stresu.

Nie trać energii
Jeśli czujesz się codziennie wyczerpany, zastanów się, gdzie straciłeś energię i czy ta była dobrze wykorzystana? Zastanów się, gdzie marnujesz energię w ciągu dnia, którą możesz lepiej wykorzystać we wszystkich ważnych interakcjach w pracy lub w życiu osobistym (spotkania z szefem, wartościowy czas z małżonkiem, zabawa z dziećmi itp.).

Odzyskaj część straconej energii, podejmując mniej nieistotnych decyzji, takich jak w co się ubrać, jakiego treningu użyć lub co jeść, mając opracowany plan dla każdego z nich z dużym wyprzedzeniem. Sporą część utraconej energii możesz również odzyskać, spędzając po prostu mniej czasu w mediach społecznościowych, które wykraczają poza to, co może być konieczne do osiągnięcia celów zawodowych i związkowych. Pamiętaj, że w ciągu dnia możesz kontynuować przetwarzanie myśli związanych z mediami społecznościowymi również po wyłączeniu aplikacji, co również wpływa na obniżenie poziomu Twojej energii.

Bądź obecny
Bycie obecnym jest podstawową umiejętnością komunikacyjną każdego, szczęśliwego związku, ponieważ pozwala dokładnie wiedzieć, jaka jest sytuacja, co druga osoba próbuje teraz powiedzieć za pomocą swoich słów oraz komunikacji niewerbalnej, a nie to, co Twoje własne myśli próbują powiedzieć na podstawie trzech przeszłych rozmów, które mogą być teraz już zupełnie nieprzydatne. Codzienna uważność pozwala także mózgowi przechwytywać wszystkie istotne informacje, które pozwolą podświadomości intuicyjnie informować Cię o wszelkich niespójnościach w tym, co ludzie mówią, posługując się zarówno językiem werbalnym, jak i niewerbalnym.[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment