[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]
Czy można samodzielnie poradzić sobie z poczuciem niepokoju? Czy w takiej sytuacji może pomóc tylko sam psycholog?
[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Przede wszystkim ważne jest, aby pamiętać, że odczuwanie lęku na neutralnym poziomie jest normalne. Różne okoliczności, takie jak np. rozmowa kwalifikacyjna, pierwsza randka lub dzień ślubu) mogą wywołać wątpliwości, oczekiwanie lub nerwowość. Emocje te powiązane są z narastającym napięciem oraz poczuciem lęku, który jest normalny podczas wykraczania poza własną strefę komfortu.
To właśnie wtedy uruchamia się w nas instynkt przetrwania, który mówi nam, że znacznie lepiej poradzimy sobie w obliczu, tego, co już znamy, co brzmi całkiem logiczne, ale gdy tylko dłużej się zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że o wiele bardziej budujące będzie dla nas poznawanie nowych doświadczeń oraz otwieranie się na nie.
Jeśli jednak poczucie niepokoju zacznie narastać, zaburzając jednocześnie nasz sen, skupienie oraz wykonywanie codziennych zadań, możliwe, że w takiej sytuacji dobrze byłoby jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli doświadczasz ataków paniki, straciłeś ukochaną osobę, bezpieczeństwo finansowe lub niedawno przeszedłeś poważną zmianę życiową, terapia może być niezwykle pomocna na tle Twojej nowej codzienności, która, szczególnie na początku drogi, może wydawać Ci się całkowicie obca, dlatego bardzo łatwo też się w tym wszystkim pogubić.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twój niepokój pojawia się przed stresującym wydarzeniem lub tuż po nim, stosunkowo szybko zanika, wydaje się niewielki i możliwy do opanowania, najprawdopodobniej można go pokonać samodzielnie za pomocą odpowiednich narzędzi.
5 narzędzi, które pomogą Ci poradzić sobie z poczuciem niepokoju
1. Skończ z zamartwianiem się.
Jednym z największych narzędzi do zmniejszania niepokoju jest zaprzestanie wymyślania alternatywnych scenariuszy „co by było, gdyby” i zamiast tego zebranie konkretnych danych – czyli faktów i rzeczywistości dotyczących danej sytuacji.
2. Wróć do chwili obecnej.
Kiedy jesteśmy niespokojni, ciało migdałowate w mózgu emituje hormony stresu, które aktywują reakcję walki lub ucieczki. Aby aktywować przywspółczulny układ nerwowy lub reakcję spoczynku i trawienia, ważne jest, aby wrócić do chwili obecnej.
Układanie puzzli, głęboki oddech, gotowanie ulubionego posiłku, spacer czy spędzanie czasu na łonie natury to tylko kilka sposobów z wielu, jakie można praktykować w celu zwiększenia uważności.
3. Zaangażuj swoje zmysły.
Zaangażowanie pięciu zmysłów pomaga aktywować układ limbiczny, który jest odpowiedzialny za regulowanie emocji. Poniżej znajdziesz wybrane tego przykłady.
Wzrok: Natura niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacer, uprawiasz rośliny doniczkowe czy oglądasz zdjęcia roślin, wykazano, że natura zmniejsza stres, poprawia samoocenę oraz nasz nastrój.
Zapach: Olejki eteryczne – lawenda na sen, cytrusy na nastrój oraz eukaliptus lub mięta na stres. Preferencje zapachowe różnią się w zależności od osoby, dlatego ważne jest, aby znaleźć olejki, któe podnoszą nasze poczucie komfortu.
Słuchaj: podcasty, audiobooki, odgłosy natury lub muzyka. Idąc na spacer, posłuchaj audiobooka lub podcastu, który angażuje umysł. Odgłosy przyrody i śpiew ptaków również mogą uspokajać. Decydując, jakiej muzyki posłuchać, unikaj piosenek które bezpośrednio zaprzeczają Twojemu nastrojowi (np. piosenka miłosna, gdy masz do czynienia z rozstaniem), a także te, które bezpośrednio wywołują niepokój. Możesz utworzyć listę odtwarzania piosenek poprawiających nastrój lub też uspokajających, więc decyzja, czego słuchać, nie musi wiązać się z dodatkowym stresem 😉
Dotyk: miękka odzież – ubranie się w polar, miękką bawełnę lub flanelę może być przyjemne dla ciała, a tym samym dla umysłu.
Smak: kojące potrawy. Pożywienie znaczeni podoszące poczucie komfortu jest często używane w przypadkach nagłego poczucia niepokoju, jak również aromatyczne, kojące herbaty np. zielona matcha.
4. Ćwicz progresywne rozluźnienie mięśni.
Stopniowe rozluźnianie mięśni to technika, która nie tylko pomaga rozluźnić fizyczne napięcie w ciele, ale także odciąga umysł od niespokojnych myśli. Aby to zrobić, ściskaj każdy mięsień ciała przez trzy sekundy, a następnie rozluźnij. Zacznij od palców u nóg, skieruj uwagę do łydek i kontynuuj wędrówkę w górę ciała, aż dotrzesz do czubka głowy.
5. Idź na spacer.
Wykazano, że fizyczny akt marszu poprawia nastrój. Nawet krótki spacer może pomóc odzyskać czas w ciągu dnia, wchłonąć witaminę D i służyć jako chwila medytacji.
Małe napady lęku są całkowicie normalne, więc niezależnie od tego, czy otrzymujesz profesjonalne wskazówki, czy nie, ważne jest, aby mieć narzędzia, dzięki którym będziesz mógł sobie z nimi poradzić. W takich chwilach korzystaj z pięciu powyższych technik, a szybko zaobserwujesz poprawę nastroju.
Jeśli lęk wydaje się chroniczny – co oznacza, że pojawia się poza stresującymi momentami i zaczyna wpływać na ogólny stan zdrowia i samopoczucie – to dobry czas na znalezienie terapeuty.[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]