[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Niskie poczucie własnej wartości rzutuje nie tylko na nasze własne samopoczucie, ale również na relacje z innymi. Aby budować silne i trwałe więzi, pierwszy krokiem, jaki należy podjąć, jest nawiązanie pozytywnej relacji z samym sobą. Bądź co bądź, w swoim własnym towarzystwie spędzimy całe życie i to od nas samych zależy, jak będzie wyglądać jego całokształt.
Zaniżone poczucie własnej wartości – skąd się bierze?
Do głównych przyczyn zaniżonego samopoczucia zalicza się błędy opiekunów, mające miejsce już w okresie dzieciństwa i dorastania. To wtedy na psychice młodych ludzi odciskają one największe piętno, objawiające się w przyszłości kompleksami, brakiem umiejętności nawiązywania zdrowych relacji z innymi ludźmi, wynikającym z niskiej samooceny i niedowartościowania.
Takimi błędem ze strony opiekunów jest m.in. wywieranie presji perfekcjonizmu na dziecku, które czuje, że aby być w pełni akceptowane przez rodziców, musi posiadać wzorowe stopnie w szkole, uczęszczać na wszystkie dodatkowe zajęcia, zaplanowane oczywiście przez samych opiekunów, będące ich własnymi nierealizowanymi marzeniami z dziecięcych lat, oraz wpisywać się w wygórowaną definicję idealnego dziecka. Dochodząca do tego ciągła krytyka i brak uznania dla wysiłków tylko pogłębia owy marazm i sprawia, że młoda osoba czuje się niedowartościowana, niezależnie od czego, czym się zajmuje oraz czy idzie jej dobrze czy źle.
W ostatnich latach obserwuje się tendencję wzrostu poczucia zaniżonej wartości szczególnie u nastolatków, którzy w dobie Internetu, trendów sztucznie kreowanego, idealnego obrazu z Instagrama, porównują siebie – swój wygląd, zdolności i osiagnięcia – swoje życie do życia innych, co w efekcie skutkuje niską samooceną. Jak można przecież konkurować z perfekcyjnym obrazem czegoś, co w rzeczywistości nie istnieje?
Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Na szczęście niską samoocenę można zwalczyć, budując pewność siebie, a jest na to sposobów.
Są nimi m.in.:
- podejmowanie wartościowych działań takich jak pomoc potrzebującym, wolontariat;
- rozwijanie unikalnych pasji i talentów, które pogłębią świadomość naszych mocnych stron i zbudują pewność siebie;
- ambitne podejście do ścieżki zawodowej – satysfakcjonująca praca to jeden z kluczowych fundamentów szczęśliwego i spełnionego życia;
- edukacja i kształcenie, pogłębianie wiedzy o otaczającym nas świecie i zachodzących w nim relacjach;
- dbanie o siebie, swoje zdrowie, samopoczucie i komfort życia;
- troska zarówno o zdrowie psychiczne, jak również fizyczne – akceptacja siebie w lustrze sprzyja budowaniu pewności siebie i poczucia swobody w naszej osobistej relacji oraz kontaktach z innymi ludźmi.
Aby ponieść poczucie własnej wartości, wystarczy po prostu zaprzyjaźnić się z samym sobą – ze swoim ciałem i umysłem. Zaakceptować swoje wady i zalety, jako nierozerwalną część nas samych, co wcale nie oznacza, że nie możemy pracować nad pewnymi cechami. Życie i sam człowiek jest zmianą, dlatego, aby w pełni doświadczać możliwości czerpania radości z codzienności i samego faktu, że żyjemy, bardzo ważne jest, aby otworzyć się na nasze bogactwo, które nosimy w sobie; nieskończoność ukrytą pod skórą, objawiającą się tętniącą krwią i bijącym sercem.
[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]
DOBRE MNIEMANIE O SOBIE, TO WIECEJ JAK POLOWA SZCESCIA