[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]
[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Żyjemy w kulturze, w której dążenie do doskonałości jest uznawane za cnotę. Przez wieki ten ideał zakorzenił się w naszej zbiorowej świadomości jako coś, do czego należy konsekwentnie dążyć. Doskonałość jest tym, co motywuje nas do stałej pracy nad samym sobą. Choć brzmi to dobrze, zbyt skrajny perfekcjonizm może zaprowadzić nas w ślepą uliczkę, a nawet wyrządzić szkody.
Poznaj pięć powodów, które są dowodem na to, że perfekcjonizm nie zawsze idzie w parze z satysfakcją, radością i życiowym spełnieniem.
1. Perfekcjonizm może wpływać na zwiększenie poczucia stresu.
Perfekcjonista bardzo często doświadcza skrajnego stresu, ponieważ jego zdaniem rzeczy, które robi, rzadko są wystarczająco dobre. Idzie przez życie, nieustannie martwiąc się, czy wszystko jest lub będzie idealne. Ten sposób myślenia jest po prostu niezdrowy, ponieważ nie pozwala Ci odczuwać i czerpać satysfakcji z wykonywanej pracy.
2. Porzucając idealizowanie, łatwiej radzić sobie w obliczu zmian.
Życie jest zmianą, a zmiana jest jedyną stałą. Jeśli przez cały czas koncentrujesz swoje myśli na dążeniu do doskonałości, radzenie sobie ze zmianami będzie dla Ciebie coraz bardziej skomplikowane i frustrujące. Oczywiście możesz rozpisać sobie idealny harmonogram dnia i spróbować się go codziennie trzymać, realizując zadanie za zadaniem, ale pamiętaj, że życie pełne jest sytuacji losowych, których po prostu nie jesteś w stanie wszystkich przewidzieć i uwzględnić. Co wtedy zrobisz? Możesz martwić się nową sytuacją i walczyć o to, by wszystko było idealne oraz wciąż szło zgodnie z planem. Możesz również zaakceptować zmianę, poczuć się komfortowo w niezbyt idealnej sytuacji i jak najlepiej wykorzystać to, co masz. Jak myślisz, które podejście niesie ze sobą więcej korzyści? Odpowiedź jest prosta.
3. Stań się bardziej odważny w podejmowaniu ryzyka.
Im bardziej gonisz za doskonałością, tym bardziej powstrzymujesz się od podejmowania decyzji, które niosą ze sobą jakiekolwiek ryzyko. Perfekcjonizm często kieruje się skrajnym strachem przed porażką. Tworzy nastawienie, które podpowiada Ci, że nie warto podejmować żadnego działania, jeśli nie będzie w stanie wykonać go idealnie. W ten sposób unikasz nowych możliwości, wyzwań i budujących doświadczeń, które mogą być bardzo satysfakcjonujące, jeśli tylko zdecydujesz się do nich dążyć.
4. Perfekcjonizm tłumi kreatywność
Tak jak perfekcjonizm powstrzymuje Cię od podejmowania ryzyka i próbowania nowych rzeczy, tak samo dusi twoje kreatywne impulsy. Jeśli znalazłeś doskonały sposób na zrobienie czegoś, nie będziesz już polegać na swojej kreatywności lub wyobraźni przy rozwiązywaniu problemów. Na dłuższą metę Twoja praca ucierpi z powodu braku innowacji.
5. Jeśli powiesz „nie” perfekcji, będziesz miał więcej czasu.
Jeśli jesteś lub byłeś perfekcjonistą, być może wiesz, jak mało wolnego czasu miałeś dla siebie samego. Perfekcjoniści bardzo łatwo mogą wpaść w wir działania, nabywając jednocześnie złe nawyki, poprzez które są tak zajęci swoją pracą, że zajmuje im ona cały ich czas. Mają szczególną skłonność do wielozadaniowości, unikają przerw i odmawiają delegowania zadań.
– Winston Churchill
[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Główne motto perfekcjonistów brzmi „wszystko albo nic”. Bardzo często odczuwają oni trudności z delegowaniem zadań innym, ponieważ są przekonani, że nikt nie wykona pracy lepiej od nich samych. Wszystko to sprawia, że są cały czas w biegu i pośpiechu, zmęczeniu i wyczerpani nieustanną pracą, ponieważ nie mają ani chwili na relaks i odpoczynek. Czy w takim razie warto być perfekcjonistą, kiedy największe przyjemności życia uciekają nam przed oczami dzień po dniu, a lata upływają na nieustannej pracy, poczuciu stresu i niezadowolenia?[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]
Slowa maja ogromna mJa bardzo w to wierze. Moga inspirowac, dawac motywacje lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zakleta jest madrosc, ktlrej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas.
Trzeba miec, co sie chce! I trzeba zyc, jak sie chce! – Jerzy Pilch
Przyjemnosc zycia jest przyjemnoscia plynaca z cwiczenia duszy; to jest bowiem prawdziwe zycie. – Arystoteles