[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]
[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Czasami możesz poczuć się niesamowicie przytłoczony negatywnymi emocjami. Szczególnie trudno jest sobie z nimi poradzić, gdy nie rozumiesz, skąd pochodzą. Poznaj przyczyny powstawania negatywnych emocji oraz sprawdzone sposoby, jak sobie z nimi radzić.
Zbudowani z emocji
Jako istoty ludzkie z mózgiem jesteśmy w naturalny sposób skłonni do nadawania sensu rzeczom, w tym emocjom. Kiedy tego nie robisz, możesz odczuwać w tobie nerwową, niewygodną, wręcz napiętą energię. Wiesz, że twoje ciało i umysł nie są szczęśliwe, mówią ci to, ale fakt, że nie wiesz, dlaczego tak się dzieje.
Jak radzisz sobie z napięciem i negatywnymi uczuciami, gdy nie masz pewności, skąd się biorą lub czym one są? Twoje myśli wpływają na Twoje emocje, ale jeśli nie wiesz, skąd pochodzą, może to być naprawdę frustrujące. W skrajnie zagmatwanym końcu możesz mieć wrażenie, że twoja głowa jest pomieszana i nie możesz zrozumieć prostych codziennych spraw. Może stać się próżnią, wciągając w rzeczywistości zupełnie proste zjawiska w ten zagmatwany wir.
Jak radzić sobie ze złością?
Jak więc sprawić, by ta negatywna energia się rozproszyła? Poświęcasz czas, aby nadać temu sens; poświęcasz czas na refleksję nad emocjami, które posiadasz i wszystkimi możliwymi powodami, dla których możesz je mieć. Następnie możesz przypisać emocjom słowa, etykiety i automatycznie zmniejszyć odczuwane napięcie. Pozwól mi wyjaśnić, dlaczego właściwie tak się dzieje.
Badania pokazują, że ciało migdałowate (w okolicy mózgu) wykazuje wzrost aktywności, gdy doświadczasz negatywnych emocji. Jednym ze sposobów, w jaki ciało migdałowate reaguje na wzmożoną aktywność, jest inicjowanie biologicznych mechanizmów obronnych w organizmie w chwilach (postrzeganego) niebezpieczeństwa, tak aby przygotować się na reakcję walki lub ucieczki.
Badania przeprowadzone przez psychologa UCLA, Matthewa Liebermana (2007), dostarczają dowodów sugerujących, że zwiększona aktywność ciała migdałowatego podczas postrzegania czegoś negatywnego jest zmniejszona, gdy dana osoba przyczepi etykietę słowną do doświadczanej emocji, np. zły lub przestraszony. Nadanie znaczenia doświadczeniu emocjonalnemu nie tylko zmniejsza aktywność ciała migdałowatego, ale jednocześnie zwiększa aktywność prawej brzuszno-bocznej kory przedczołowej, obszaru mózgu za oczami i czoła, który przetwarza myśli i emocje.
Kilka prostych sposobów na…
Tak więc, kiedy piszesz w dzienniku lub rozmawiasz ze swoim trenerem lub terapeutą, teraz możesz zobaczyć, dlaczego mówienie o uczuciach, opisywanie doświadczanych emocji słowami, może w rzeczywistości pomóc ci poczuć się znacznie lepiej.
Kiedy nadajesz sens i próbujesz rozwiązać swoje doświadczenia emocjonalne, mózg każe ciału się zrelaksować, że nie musi wyzwalać kaskady reakcji obronnych związanych z niebezpieczeństwem. Rozumie, że je pokonujesz, więc niebezpieczeństwo jest mniejsze.
Dlatego właśnie te kilka prostych sposobów pozwoli Ci poradzić sobie ze złością:
- Zacznij poświęcać czas na refleksję, nadanie sensu swoim emocjom oraz określenie ich za pomocą słów, aby nadać znaczenie emocjom, np. zły, smutny, zraniony. Twój umysł i ciało poczują się bardziej zrelaksowane, gdy poprawnie zidentyfikujesz daną emocję.
- Poświęć trochę czasu, aby zapiać swoje myśli w dzienniku. Czasami najlepiej jest po prostu wziąć pióro i kartkę papieru i zacząć pisać prosto z serca. Pamiętaj przez cały czas, że celem jest nadanie sensu. Zdobądź notatnik, który Ci się podoba, abyś lubił w nim pisać.
- Poszukaj pomocy profesjonalisty, takiego jak np. life coach, aby pomógł ci nie tylko zidentyfikować to, co się dzieje, ale także szybko znaleźć właściwą drogę, abyś mógł być w pełni szczęśliwy, zdrowy i odnosić sukcesy we wszystkich obszarach Twojego życia.
[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]