[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Spraw, aby asertywność stała się częścią Ciebie –
częścią Twojego sukcesu!

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Czy masz trudność z mówieniem “nie”? Czujesz się sfrustrowany/a, gdy ta sama osoba prosi Cię kolejny raz o przysługę, a Ty wiesz, że wykorzystuje Cię ona do własnych celów? Poznaj 5 nawyków, które pomogą Ci podnieść poziom Twojej asertywności.

 

Asertywność to ty
Naucz się czerpać nieograniczone pokłady siły, inspiracji i motywacji do działania ze swojego wnętrza. To właśnie one pomogą Ci pozostać asertywnym w każdej stresującej sytuacji. Nie wiesz, jak zacząć? Poniżej znajdziesz 5 prostych kroków, dzięki którym znajdziesz w sobie odwagę do mówienia “nie”.
1. Pamiętaj, jaki masz powód

Kiedy masz zamiar odmówić, pamiętaj, dlaczego właściwie to robisz. Skoncentruj się na pozytywnych rzeczach, które dzięki asertywności stają się częstszym elementem Twojego życia. To może by np. więcej czasu dla rodziny i swoich bliskich, pisanie lub inne hobby czy po prostu relaks.

Pamiętając o swojej własnej motywacji oraz stawiając ważne dla Ciebie sprawy na pierwszym miejscu, będzie Ci łatwiej podejmować trudne decyzje. Ta sama zasada tyczy się mówienia “nie”. Dzięki temu będziesz stale skupiać się na tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

 

2. Obserwuj swoje emocje.

Czasami są takie sytuacje, które mogą wywierać na Ciebie presje. Takim przykładem może być naciskanie ze strony drugiej osoby, pomimo iż jawnie odmawiasz. To właśnie wtedy najlepiej jest sięgnąć po dodatkowe narzędzia.

Powiedz, jak się z tym czujesz. Możesz przyznać np., że nie czujesz, aby to był dobry moment w Twoim życiu na zaakceptowanie tej oferty. Innym argumentem może być podkreślenie, że czujesz się po prostu przytłoczony i nie jesteś w stanie przyjąć więcej na swoje barki lub, że  naprawdę musisz teraz skupić się na swoim głównym projekcie.

Celem powiedzenia komuś, jak się czujesz, jest nie tylko sprawienie, by dana osoba lepiej zrozumiała Twój punkt widzenia, ale także to, że dużo trudniej jest spierać się z tym, jak się czujesz, niż z tym, jak myślisz.

 

3. Uświadom sobie, że wszystkim nie da się dogodzić

Im prędzej zrozumiesz, że niektórzy ludzie wciąż będą niezadowoleni niezależnie od tego, co zrobisz, tym łatwiej będzie Ci mówić “nie”. Po prostu każdy z nas ma swoje własne problemy. Dla jednego mogą być to problemy w małżeństwie lub problemy finansowe. Druga osoba może mieć chorego zwierzaka, być zmęczona pracą lub po prostu możecie się nie dogadywać. Nie jesteś w stanie wszystkich uszczęśliwić. Dlatego skup się na swoim wewnętrznym głosie, który mówi “tak” lub “nie”.

 

4. Jeśli czujesz wyrzuty sumienia, to wiedz, że to całkiem ok.

To normalne, że możesz mieć wyrzuty sumienia, po tym, jak odmówiłeś komuś pomocy lub po prostu czegoś nie zaakceptowałeś. To wcale jednak nie oznacza, że musisz działać zgodnie z tą emocją. Po prostu bądź obecnym. Obserwuj, jak się czujesz, ale nie pozwól tej emocji podejmować za Ciebie decyzji. Z czasem to uczucie zacznie słabnąć, a Ciebie wypełni spokój, który jest naturalną konsekwencją decyzji, z którymi rezonujesz.

 

5. Swoim zachowaniem uczysz innych, jak mają Cię traktować

To jeden z ważniejszych powodów, dlaczego powinieneś powiedzieć “nie”, gdy tego potrzebujesz.  Ponieważ jeśli jesteś asertywny w kwestii tego, czego nie chcesz i stajasz we własnej obronie, mówiąc “nie”, ludzie to zauważą.

Z biegiem czasu napotkasz coraz mniej sytuacji, w których inni będą natarczywi wobec Ciebie. Dzięki temu życie i relacje będą prostsze – pełne szacunku.

 

Teraz, gdy już wiesz, jakie cechy i nawyki definiują osobę o wysokim poziomie asertywności, możesz ruszać dalej. Na drodze sukcesu taki podręczny zestaw umiejętności mówienia “nie” na pewno Ci się przyda w niejednej sytuacji. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz więcej wskazówek podczas swojej własnej życiowej wędrówki, zastanów się nad skorzystaniem z pomocy specjalisty. Life coach nie powie Ci, jaką ścieżkę powinieneś wybrać, ale wyposaży Cię w dodatkowe narzędzia na drodze po Twój własny sukces.

 

Zastanawiasz się, w czym może pomóc Ci life coaching?  Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z coachingu.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment