Zapomnij o celach i skup się na procesie
Nie tylko w mediach społecznościowych, ale i w mediach głównego nurtu coraz częściej przewija się wyrażenie Zaufaj procesowi. Co właściwie znaczy i jak może pomóc Ci w osiągnięciu Twojego własnego sukcesu?
Ufanie procesowi przede wszystkim oznacza to, że znasz swoją wartość na tyle, by przestać stresować się rzeczami, nad którymi nie masz kontroli. Nie ma sensu obsesyjnie przyglądać się tym etapom procesu, których nie możesz zmienić. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest po prostu odpuścić i mieć nadzieję na lepsze, skupiając swoją uwagę na czymś, co daje nam satysfakcję.
Jak powszechnie wiadomo dodatkowy stres w ciągu dnia, zamartwianie się nie jest dobre dla Twojego zdrowia. Zaufanie procesowi niesie ze sobą kilka bardzo istotnych korzyści zdrowotnych, eliminując z Twojego życia zmartwienia na temat rzeczy, nad którymi i tak nie masz kontroli.
Skupiając się na procesie, jesteś:
- spokojniejszy – według badań Uniwersytetu Michigan bycie spokojnym i zrelaksowanym nie tylko zmniejsza poziom stresu w Twoim organizmie, ale wpływa również pozytywnie na zdrowie fizyczne, redukując napięcie i zwiększając elastyczność mięśni;
- cierpliwy, rozwijając i stabilizując czynniki związane z poziomem Twojego zdrowia psychicznego; uczenie się cierpliwości pomaga budować charakter i poprawia samopoczucie.
- odporniejszy na przeciwności losu, które codziennie spotykasz na swojej drodze;
- wdzięczny – cierpliwe stawianie czoła wyzwaniom pomaga ci żyć chwilą i nauczyć się być wdzięcznym za to, gdzie jesteś i jak daleko udało Ci się zajść.
Zaufanie procesowi pomaga lepiej dostosowywać się do zmian. Czasami właśnie ta otwartość na zmiany może być tym, co pomaga wejść na właściwą ścieżkę. Kiedy zaufasz procesowi i poczujesz się komfortowo z tym, gdzie w danym punkcie życia się znajdujesz, o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć ogólny, życiowy cel.
Każdy z nas zasługuje na to, by wykorzystać swój największy potencjał i znaleźć w życiu to, co daje mu satysfakcję, radość i spełnienie. Cel może kierować decyzjami życiowymi, wpływać na zachowanie, kształtować cele, dawać poczucie kierunku i nadawać sens. Dla niektórych cel jest związany z powołaniem – sensowną, satysfakcjonującą pracą. Cel nie musi dotyczyć jednak tylko naszej pracy, kariery czy ścieżki zawodowej. Może również kształtować obraz obowiązków, jakie czujemy wobec naszej rodziny i przyjaciół. Dla jeszcze innych życiowy cel może kojarzyć się z poszukiwaniem sensu poprzez duchowość lub wierzenia religijne.
Nie ma dwóch takich samych celów czy pragnień, ponieważ są to cechy unikalne dla każdej jednostki, osoby o oryginalnym i niepowtarzalnym charakterze, marzeniach i aspiracjach. Żadne dwie ścieżki nigdy nie są identyczne. Cele mogą się zmieniać i rozwijać przez całe życie w odpowiedzi na rozwijające się priorytety i zmiany w Twoich codziennych doświadczeniach. To kolejny powód, który potwierdza, że bycie otwartym na nowe możliwości jest jedną z korzyści płynących z zaufania procesowi.
Miej zawsze otwarty umysł i bądź elastyczny w tym, dokąd prowadzi Cię życie.
Przede wszystkim – pozwól mu się prowadzić.