[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Naucz się panować nad własnymi emocjami, a dowiesz się, jak kontrolować swój własny, życiowy sukces!

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Większość z nas już na samą myśl o trudnej rozmowie czuje w głębi ducha niepokój, a nawet frustrację. Są jednak takie dyskusje, które czasami po prostu muszą się wydarzyć i tak jak w przypadku każdej innej sytuacji, z którą boimy się skonfrontować, najlepszym rozwiązaniem na takie chwile  jest nie tylko MIEĆ, ale też TRZYMAĆ się planu.

Jednym z największych problemów, jaki dotyka nas w takich chwilach, jest nagły przypływ emocji. Część mózgu, która dostrzega zagrożenie, wyzwala reakcję typu walcz lub uciekaj, która nie pozostawia za dużo miejsca na racjonalne myślenie. Zanim się zorientujesz, będziesz już uczestnikiem rozmowy, która toczy się na złym torze i wcale nie prowadzi do niczego dobrego, a jedynie do konfliktu.

 

Na szczęście jest kilka uniwersalnych sposobów, które pozwalają czołowym liderom zachować przytomność umysłu nawet podczas najbardziej napiętych dyskusji, a są nimi:

 

Bądź świadomy swojego ciała.

Nie tylko umysł, ale też ciało reaguje na poczucie zagrożenia. Jeśli Twoje serce bije szybciej, pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest uspokojenie swojego ciała. W takich sytuacjach wstawanie i chodzenie pomaga znacznie aktywować myślącą część mózgu.

 

Zachowaj pełne skupienie.

Kiedy zmagasz się wewnętrznie z jakimś konkretnym problemem, angażując się w wewnętrzny monolog, łatwo jest przegapić część tego, co zostało powiedziane na zewnątrz. Podczas trudnej rozmowy lepiej jest przywiązywać uwagę do każdego słowa, aby móc później z większą łatwością przedstawić swój własny punkt widzenia, konfrontując go ze zdaniem drugiej osoby i jej odczuciami, którymi się z nami wcześnie podzieliła. Pomocne może być proste ćwiczenie kotwiczenia w chwili. Postaw stopy mocno na ziemi i zwróć uwagę, jak wygląda podłoga na spodzie butów. Ta prosta technika może pomóc Ci pozostać dosłownie uziemionym i zachować pełne skupienie podczas niejednej wymagającej dyskusji.

 

Rozpoznawaj emocje.

Kiedy czujesz, że szybko zbliża się do ciebie wir emocji, zdystansuj się, opisując to, co czujesz. Etykietowanie pozwala Ci zobaczyć swoje myśli i uczucia tym, czym one właściwie są. Dzięki temu rozszerzasz przestrzeń między Tobą a emocjami, a to z kolei przekłada się na zwiększenie Twojej kontroli nad samym sobą, dzięki czemu możesz pozostać podczas rozmowy w pełni skupiony i opanowany.

 

Słuchaj, aby zrozumieć.

Lider słucha, aby dowiedzieć się czegoś nowego o panującej wokół sytuacji. Najprostszym sposobem wspierania umiejętności słuchania jest zmiana wewnętrznego komunikatu z „rozumiem” na „pomóż mi zrozumieć”. Wraz ze zmianą wewnętrznego dialogu wszystko zacznie podążać we właściwym kierunku, zgodnie z ustalonym rytmem przez nas samych.

 

Znajdź czas na refleksję.

Podczas trudnej i emocjonalnej rozmowy większość z nas mówi rzeczy, których później żałujemy. Pozwól innym mówić otwarcie  swoich odczuciach. Nie reaguj obwinianiem, wymówkami ani powtarzaniem tego, co powiedzieli. Zamiast tego spowolnij proces, odpowiadając: „Ważne jest, abym zrozumiał, co właśnie powiedziałeś, więc poświęcę trochę czasu, aby to wszystko przetrawić. Wrócimy jeszcze do tej rozmowy”. Danie sobie czasu na przetworzenie emocji pomoże zmniejszyć intensywność uczuć oraz ryzyko wzniecenia konfliktu, który mógłby rzucać negatywne światło na całą relację.

 

Spójrzmy prawdzie w oczy: trudne rozmowy są normą, zwłaszcza między ludźmi w pracy. Ale to, jak reagujesz na okoliczności i treść rozmowy, decyduje o różnicy między dobrym a WIELKIM liderem. Dlatego warto wykorzystywać każdą sposobność i wdrażać w życie podane wyżej wskazówki, a z każdym dniem poczujesz większą kontrolę nad własnymi emocjami oraz tempem, w jakim toczy się Twoja rozmowa z drugą osobą. To ważne, aby dyskusje prowadziły do bogacenia się o nowe perspektywy, a nie do konfliktów i urazów na długie lata.[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment