[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Minfulness w 3 minuty:
Poznaj 5 prostych nawyków, które zmienią Twoją codzienność!

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Istnieje tylko jeden czas i miejsce, w którym możesz być i sprawować nad nim kontrolę. Chwila obecna. Niestety większość z nas spędza większość dni na zatracaniu się we wspomnieniach, przeżywając na nowo minione wakacje lub powtarzając w myślach konflikt czy negatywną sytuację, która miała miejsce w przeszłości.

Równie często gubimy się też w scenariuszach, które dopiero mają się wydarzyć. Budujemy potwory w naszych umysłach i powtarzamy w myślach: Co by było, gdyby... Powielając schemat utartego, negatywnego myślenia przyciągamy do siebie niepowodzenia.

Jeśli czujesz, że większość czasu spędzasz w przeszłości lub przyszłości, nie skupiając się przy tym na chwili obecnej oraz/lub masz trudności z koncentracją i podejrzewasz, że może to mieć negatywny wpływ na Twoje życie, być może poniższe 5 nawyków codziennego życia w nurcie mindfulness okaże się Twoją ucieczką od doraźnych problemów.

 

Mindfulness w 3 minuty: 5 prostych nawyków
1. Skup się tylko na jednej czynności w danym momencie
O wiele łatwiej jest utrzymać uważność na chwili obecnej przez dłuższy czas w ciągu dnia, jeśli będziesz wykonywać tylko jedno zadanie, a nie kilka.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Jak to osiągnąć?
  • Podczas przeglądania internetu nie używaj zakładek, tylko w pełni angażuj się w przeglądanie treści na jednej stronie. To samo tyczy się urządzeń. Oglądając film, nie korzystaj ze smarftona czy komputera, tylko skup się na rozgrywającej się na ekranie fabule.
  • Zacznij dzień od jednej, prostej czynności, np. pościelenia łóżka. Pozwoli Ci to utrwalić wzorzec dokonanego zadania, na którym tylko i wyłącznie skupiasz swoją uwagę, tym samym negując wszelkie innego rozpraszacze.
  • Jeśli musisz wykonywać wiele zadań jednocześnie, spróbuj wyznaczyć na to określoną porę w ciągu dnia, np. konkretną godzinę.

 

2. Nie śpiesz się

Wykonując pierwszą czynność po przebudzeniu, np. ścieląc łóżko czy pijąc szklankę wody z cytryną, rób to świadomie. Zwolnij. Skup swoją uwagę na danej czynności.

W ten prosty sposób będziesz w stanie utrwalić w sobie nawyk uważności, skupiając się tylko na jednej rzeczy, którą robisz aktualni w danym momencie, i tym samym znajdując w jej prostocie niewyczerpane źródło spokoju i radości.

Jak to osiągnąć?

  • Skup swoją uwagę na konkretnym zadaniu i nie śpiesz się podczas wykonywania pracy.
  • Zanim jeszcze zjesz zadanie, działaj w nurcie slow. Daj sobie czas i bądź dla siebie wyrozumiały. Wstań nawet wcześniej, aby pośpiech nie był katalizatorem stresu w ciągu późniejszego dnia.
  • Bądź świadomy wykonywanej czynności i staraj się utrzymać pełną koncentrację na jednym zadaniu.

 

3. Bądź świadomy własnej obecności w danej chwili

Wykonując konkretną czynność, powtarzaj w myślach: Teraz TO robię. Np. jeśli myjesz zęby, powtarzane zdanie będzie brzmieć „Teraz myję zęby”.

Ten nawyk jest niezwykle istotny podczas robienia rzeczy, w których bardzo łatwo jest utracić skupienie. Przykładami takich czynności mogą być: szczotkowanie włosów, mycie zębów czy pójście na spacer.

Jak to osiągnąć?

  • Skupiaj swoje myśli na tym, co jest tu i teraz. Podkreślaj w myślach czynności, które aktualnie wykonujesz. W ten sposób będziesz w stanie wyrobić w sobie nawyk, który pozwoli Ci zakotwiczyć Twoją świadomość w chwili obecnej.

 

4. Ogranicz ilość informacji, które odbierasz zaraz po przebudzeniu

Jeśli z samego rana sprawdzasz maila, Facebooka oraz inne strony internetowe, nawet nie wiesz, jak niekorzystnie wpływa to na Twój cały dzień oraz samopoczucie.

Przyjmując dużą ilość informacji zaraz po przebudzeniu, o wiele trudniej jest skoncentrować się na czymkolwiek w ciągu dnia, pozostać obecnym i jednocześnie nie dać się wciągnąć w jakąś negatywną pętlę myślową. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczyć ilość bodźców, które odbieramy z samego rana.

Jak to osiągnąć?

  • Przynajmniej godzinę po przebudzeniu nie sprawdzaj poczty, powiadomień ani wiadomości. Minimalizując ilość napływających informacji, Twój dzień stanie się lepszy i prostszy, dzięki czemu będziesz w stanie skupić uwagę na jednej, konkretnej rzeczy. W przeciwnym razie nie byłbyś w stanie utrzymać koncentracji przez dłuższy czas, ponieważ Twój umysł podświadomie analizowałby informacje, którymi bombardowałeś go z samego rana.

 

5. Mów stanowczo: NIE, NIE, NIE!

Powyższe cztery nawyki zdecydowanie ułatwiają skupienie swojej uwagi na chwili obecnej, korzystanie z niej i czerpanie radości z chwili teraźniejszej.

Każdego dnia możesz wciąż jednak dryfować w kierunku wspomnień z przeszłości czy analizując scenariusze dotyczące przyszłości. Jak zerwać z błędnym kołem myśli  i na nowo zakotwiczyć swoją uwagę w chwili obecnej? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z tzw. zwrotów przerywających, które w szybki sposób zakłócą i zatrzymają szkodliwy, negatywny ciąg myśli, w który niechcący wpadliśmy.

Jak to osiągnąć?

  • Gdy tylko zauważysz, że znów wędrujesz myślami do wydarzeń z przeszłości lub niespełnionej przyszłości, powtarzaj sobie w myślach: Nie, nie, nie! Pozostając asertywnym, tylko wtedy uda Ci się z powrotem skupić swoją uwagę na teraźniejszości.
  • Podążaj za powtarzanym zwrotem przerywającym, skupiając swoją uwagę tylko i wyłącznie na oddechu oraz na chwili obecnej, jednocześnie analizując wszystkimi zmysłami, co dzieje się wokół Ciebie w tym czasie.

 

Nie zatrzymuj się w przeszłości, nie śnij o przyszłości, skoncentruj umysł na chwili obecnej.
– Budda

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz