Co ma wspólnego dialog wewnętrzny z Twoim sukcesem?

Wewnętrzna dyskusja, która czasami wyciąga nas z łóżka przed naciśnięciem przycisku drzemki, uspokaja nas, zanim pozwalamy wziąć górę naszym emocjom lub pomaga też ignorować pragnienie zjedzenia przekąski między posiłkami. Czy wiesz, że wewnętrzny dialog jest regularnie praktykowany przez sportowców, ponieważ przekłada się on na ich realne osiągnięcia?

Od sportowca po zwycięzcę

Sposób, w jaki sportowcy myślą, czują i mówią do siebie, ma ogromny wpływ na ich wyniki. Sportowcy są szkoleni, aby doskonalić swój wewnętrzny dialog, który, odpowiednio poprowadzony, wpływa na zwiększenie ich pewności siebie, świadomości swoich mocnych stron, a co za tym idzie – wydajności. Oczywiście techniki prowadzenia wewnętrznego dialogu mogą być stosowane nie tylko przez samych sportowców, ale przez każdego i w każdym wieku!

Świadomość dialogu wewnętrznego

Wszyscy doświadczamy wewnętrznego dialogu, który psychologowie definiują pod postacią rozmowy z samym sobą o sobie samym. Moglibyśmy mówić te rzeczy na głos lub po cichu. Tak czy inaczej, pod postacią wewnętrznej rozmowy, ułatwiają lub też utrudniają nam codzienne zadania i obowiązki.

Szczególnie zwracają na to uwagę sportowcy, już na samym początku rozwijając świadomość prowadzenia własnego, wewnętrznego dialogu. Wszystko po to, aby mogli lepiej zrozumieć, czy strumień myśli przepływający przez ich umysł, jest korzystny dla ich wyników, czy raczej wpływa na nie negatywnie.

Sportowców uczy się skupiać na procesie, a nie na wynikach. Dlatego:

  • skupiaj się na teraźniejszości, a nie na przeszłości czy przyszłości;
  • koncentruj swoją uwagę na swoich mocnych stronach – nie na słabościach.
Celem prowadzenia wewnętrznego dialogu jest uświadomienie sobie tego, co Ty, jako jednostka, możesz kontrolować.
Jak prowadzić wewnętrzny dialog?
Jak w przypadku każdej umiejętności, potrzeba praktyki, aby opanować sztukę prowadzenia wewnętrznego dialogu oraz konsekwentnie ją utrzymać. Sportowcy są realnym dowodem na to, że takie działanie jest warte wysiłku.
W drodze po osiągnięcie życia i zdrowia pełnego sukcesustaraj się zwracać uwagę na to, w którym kierunku zmierza na co dzień Twój wewnętrzny dialog. M.in. to właśnie on jest głównym narzędziem, prowadzącym do osiągania obranych celów oraz urzeczywistniania własnych pragnień. Wszystko zależy, w którym kierunku i jak go poprowadzisz. Czy będzie on pozytywny, inspirujący oraz napędzający do działania, czy raczej negatywny – destrukcyjnie działający na Twoje samopoczucie, plany i motywację?
Najważniejsze, abyś był świadomy rozmowy, którą na co dzień prowadzisz w swoim umyśle. To pierwszy krok wędrówki, gdzie na końcu tej drogi czeka na Ciebie… sukces!

Posty powiązane

Zostaw komentarz