Czy wiesz, jak rozwijać w sobie umiejętność obserwacji?

Umiejętność obserwacji może mieć znaczący wpływ na Twoje życie, ponieważ w szybki sposób pozwoli Ci przyswajać niezmierzoną ilość informacji. Nie bez powodu słownik oksfordzki definiuje obserwację jako „działanie lub proces obserwowania czegoś lub kogoś w celu uzyskania informacji”.

Obserwacja jest podstawowym narzędziem do podejmowania decyzji, słuchania i bycia świadomym tego, co dzieje się wokół nas. Obserwujemy otaczający nas świat poprzez nasze zmysły – poprzez wzrok, słuch czy też intuicję.

Obserwacja pomaga w podejmowaniu decyzji

Świadomość tego, co się dzieje, jest pierwszym krokiem do analizy każdej sytuacji, w której się znajdujesz. Jeśli idziesz ciemną uliczką i widzisz kogoś idącego tuż za Tobą, Twój mózg natychmiast analizuje to, co się dzieje w danej chwili.

Czy ta osoba wygląda groźnie? Czy dopasowuje się do Twojego tempa, jeśli przyspieszasz lub zwalniasz? Czy jej twarz jest zasłonięta?

Są to aspekty, które analizujesz, abyś mógł podjąć właściwą decyzję o tym, czy jesteś w niebezpieczeństwie. Sprawność obserwacyjna nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale może być również wykorzystana w sensie zawodowym.

Jeśli jesteś menadżerem w pracy i wielokrotnie obserwujesz pracownika stojącego w pobliżu i niepracującego, najpierw analizujesz sytuację.

Czy nie wykonuje on swojej pracy, ponieważ nie jest ona dla niego wystarczającym wyzwaniem? Czy po prostu nie traktuje pracy poważnie? Te obserwacje pomogą Ci opracować plan, jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją i pomóc pracownikowi odnieść sukces.

Jak rozwijać umiejętność obserwacji?

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

  • Skupiaj się na chwili obecnej oraz na tym, co dzieje się wokół Ciebie. Jak tętni życiem otoczenie? Jacy ludzie Cię otaczają? Co w danej chwili jesteś w stanie usłyszeć lub zobaczyć?
  • Spróbuj czegoś nowego. To zachęci Cię do poznawania nowych rzeczy oraz szukania nowych wzorców myślowych.
  • Ćwicz koncentrację. W danej chwili skupiaj się tylko na pojedynczym zadaniu.
  • Co jakiś czas rzucaj swojemu umysłowi wyzwanie, aby obserwować konkretne rzeczy, które dzieją się wokół Ciebie. Może być to liczenie przejeżdżających aut, wyłapanie głównego tematu prowadzonej obok rozmowy czy też szukanie wzrokiem jakiś konkretnych elementów, znajdujących się w otoczeniu.
  • Zapisuj rzeczy, które obserwujesz (wszystko, co widziałeś lub słyszałeś w ciągu dnia).
  • Poświęcaj więcej czasu na kwestionowanie i analizę zaistniałych wydarzeń. Gotowość do nauki i kwestionowanie swoich spostrzeżeń podniesie jakość Twojego codziennego życia.
Aby zdobyć wiedzę, trzeba się uczyć. Ale żeby zdobyć mądrość – trzeba obserwować .

– Marilyn vos Savant

Related Posts

Leave a comment