[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Jak budować dobre nawyki?

[/vc_column_text][vc_column_text]Jesteśmy sumą nawyków, a nasz mózg po prostu kocha pracę na autopilocie, dzięki czemu zużywa mniej energii podczas wykonywania codziennych czynności. Dlatego jeśli zależy Ci na osiągnięciu konkretnego celu, zacznij od zbudowania pozytywnych nawyków, które pozwolą Ci zrealizować Twój własny plan w drodze po życiowy sukces!

 

Praktyka czyni mistrza

Nawyki to po prostu utrwalone czynności, które wykonujemy automatycznie dzięki ich regularnemu praktykowaniu. Budowanie nawyków to w pewnym sensie dyscyplina, która wymaga od nas samozaparcia i determinacji, jednak jej efekty mogą być dla nas niezwykle korzystne. Powszechnie uważa się, że średni czas budowania jednego nawyku trwa od 7 do 60 dni, więc jest to proces, który wymaga od nas czasu, cierpliwości i silnej woli.

 

Rutyna nie musi być nudna

Dyscyplina… Słowo, które dla wielu z nas kojarzy się z karą lub ograniczeniem, jednak jeśli przyjrzymy się łacińskiej etymologii tego słowa, wyraz ten nabiera innego znaczenia. Z łac. disciplina oznacza “przekazanie wiedzy”, “oświecenie”, a to całkowicie zmienia postać rzeczy. Przecież wszystko zależy od tego, jaką perspektywę przyjmiemy i przez jaki pryzmat będziemy patrzeć na rozgrywające się przed naszymi oczami życie. To właśnie odpowiednie spojrzenie oraz pozytywne nastawienie jest kluczem do zbudowania nie jednego, a wielu nawyków.

 

“Zamiast nas krępować i dławić, dyscyplina pełni funkcję naczynia ujmującego nasze myśli, energię i czyny w jedno miejsce, co sprawia, że jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać swój potencjał.”
– Donna Farhi

 

Jak zacząć i wytrwać?

Pierwszym krokiem do zbudowania nowego nawyku jest określenie tego, nad czym konkretnie chcemy pracować. Może to być np. wcześniejsze wstawanie, wypijanie dwóch litrów wody każdego dnia lub codzienna medytacja. Gdy już mamy wybrany nawyk, kolejnym krokiem jest zapisanie go na kartce papieru. Najlepiej jest to zrobić w formie tabelki z rozpiską dni kalendarzowych. Jest to bardzo pomocna technika, która pozwala na regularne praktykowanie danej czynności i sumienne zaznaczanie aktywności w sporządzonej tabelce, co daje widoczny efekt naszych codziennych działań oraz jednocześnie pogłębia satysfakcję płynącą z naszej wytrwałości w dążeniu do postawionego sobie celu.[/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Related Posts

Leave a comment