[vc_row css=”.vc_custom_1578532508929{margin-top: 0px !important;}”][vc_column width=”3/4″][vc_single_image source=”featured_image” img_size=”large” alignment=”center”][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

Jak zaplanować swój rozwój osobisty?

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]Zwykle wierzymy, że to, kim jesteśmy dzisiaj, to ta sama osoba, którą byliśmy 10 lat temu. Ale jeśli bardziej się nad tym zastanowisz, jest duża szansa, że ​​jesteś teraz zupełnie inną osobą niż dekadę wcześniej, dlatego ​​istnieje równie duża szansa, że ​​w przyszłości będziesz także zaskoczony, jak bardzo zmieniłeś się przez te wszystkie lata.

Utarło się, że to, kim jesteśmy w chwili obecnej, uznajemy za prawdziwą wersję nas samych, ale jako istoty ludzkie wszyscy jesteśmy na swojej własnej drodze do rozwoju i trzeba pamiętać, że jest ona procesem, podczas którego nieustannie się zmieniamy i rozwijamy.

 

Jak zaplanować swój rozwój osobisty?

Rozwój w istocie jest nieunikniony, jest wręcz naturalną cechą naszego ludzkiego życia, jednak nie musi się on przydarzać losowo – jest to coś, co możesz zaplanować i kontrolować. Jeśli chcesz stać się najlepszą wersją siebie, musisz puścić kajdany dnia dzisiejszego i popatrzeć na swój rozwój w dłuższej perspektywie. Jak i od czego zacząć? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

  • Przestań siebie kategoryzować.

Wielu z nas patrzy wstecz na to, kim byliśmy, i na podstawie przeszłych lat definiuje to, kim obecnie jesteśmy. Zbyt często ta etykieta jest związana z jakąś negatywną cechą lub doświadczeniem – ale nawet jeśli tak nie jest, nie pozostawia Ci ona za wiele możliwości na zmianę lub rozwój.

Kiedy silnie identyfikujesz się ze swoją przeszłością, zaczynasz patrzeć na rzeczywistość w sposób, który potwierdza przyjętą wcześniej definicję i jednocześnie stopniowo odrzucasz wszelkie inne alternatywy. To, kim byłeś, może być częścią tego, kim jesteś oraz kim się stajesz, ale w zupełności nie jest to Twoją całą historią ani też życiowym przeznaczeniem czy celem, do którego zmierzasz.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text]

  • Wyobraź sobie na nowo swoją przyszłość.

Zmień historię, którą sobie opowiadasz o swojej przyszłości. Zamiast myśleć o tym, kim myślisz, że się staniesz, zadaj sobie pytanie, kim chcesz się stać. Dokonuj świadomych, celowych wyborów dotyczących kierunku swojego rozwoju i ustal jasne cele, aby kształtować ten proces. Wszyscy nieustannie się rozwijamy, więc kształtuj swoje obecne ja nie wokół swojej przeszłości, ale wokół pożądanego przyszłego ja.

 

  • Oszacuj swój rozwój.

Aby mieć jeszcze większą kontrolę nad rozwojem osobistym, dokonuj regularnych pomiarów różnic między tym, kim jesteś, a tym, kim chciałbyś się stać. Gdy poczujesz się bardziej pewnie w kwestii rozróżniania swojej obecnej jaźni od przyszłej, możesz zacząć dokonywać bardziej szczegółowych porównań oraz wyznaczyć obszary, na których chcesz się skupić w danym momencie życia.

 

Jak powszechnie wiadomo, zmiana jest rzeczą stałą, a rozwój nieuniknioną w ludzkim życiu, jednak to wcale nie znaczy, że nie może być on w pełni przemyślany i zaplanowany.

 

Wszystko zaczyna się od środka, wszystko zaczyna się od nas: najlepszym sposobem na przejęcie kontroli nad własnym rozwojem jest zastanowienie się, kim naprawdę chciałbyś się stać, aby później konsekwentnie dążyć do kreowania swojej przyszłej (a może już po części obecnej) tożsamości.

[/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][vc_column_text][/vc_column_text][gem_divider margin_top=”30″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_widget_sidebar sidebar_id=”page-sidebar”][/vc_column][/vc_row]

Posty powiązane

Zostaw komentarz